Академічна мобільність, партнерство, дослідницькі проекти інтеркультурної інтеграції Мелітополя: досвід, можливості, перспективиОдним з пріоритетних напрямків реалізації «Плану інтеркультурної інтеграції міста Мелітополя» на 2019 рік є збільшення кількості заходів, спрямованих на зміцнення культурного розмаїття та сприяння міжкультурній взаємодії та діалогу. Слід зазначити, що ефективна співпраця заслуговує особливої уваги, адже це є одним з основних принципів інтеркультурності. Актичним прикладом такої кооперації, яка ґрунтуються на проактивному підході, стала плідна проектна співпраця з нашими партнерами: Мелітопольською Централізованою бібліотечною системою, Мелітопольською єврейською общиною, Мелітопольським міським краєзнавчим музеєм, Центром Мексиканської культури «Естрея».

Наведемо декілька прикладів цієї співпраці: Мелітопольська Єврейська община є партнером програми Британської Ради «Активні громадяни». Суть її полягає у сприянні соціальним змінам і забезпеченні сталого розвитку шляхом створення і розбудови мережі молодих лідерів із залученням молодіжних організацій, які є рушіями реформ у своїх громадах та надання їм знань та навичок, що сприятимуть побудові відносин між людьми на засадах рівності та рівних можливостей, поваги до різноманіття, вміння вести безконфліктний діалог. В березні цього року, разом з фасилітаторками Анною Стаценко (головою Мелітопольської єврейської общини) та Світланою Беляєвою (вчителькою Констянтинівської гімназії «Ерудит»), студенти й викладачі спеціальностей «географія» та «соціологія» МДПУ, не тільки досліджували проблеми громади, виявляли їх причини та наслідки, здобули навички написання проектних пропозицій, а й підготували чотири заявки Проектів соціальної дії програми Британської Ради «Активні громадяни»: налагодження інтеркультурної співпраці, питання інклюзії та створення простору для розвитку та відпочинку молоді, проблеми екології міста, ставлення до безпритульних тварин).

Ще один приклад проектної співпраці: в квітні цього року в коворкінг – центрі, на базі бібліотеки ім. М. Горького, студенти-соціологи разом з представниками місцевих органів влади, громадських організацій, клубів за інтересами та молодіжного клубу «Супер молодь», взяли участь в «Школі модераторів» проекту «Муніципальний менеджмент міста Мелітополя» при підтримці німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ. Головною ціллю Проекту є розробка «Мапи проблем мікрорайонів» з пропозиціями для органів місцевого самоврядування на підставі думки громади. Мапування потреб жителів міста – це один з інструментів, який допоможе учасникам Школи візуально та дієво виявити проблему окремо взятого мікрорайону. Про успішний досвід у провадженні муніципального менеджменту на прикладі партисипації та інтеграційного міського розвитку в Берліні розповів Константин Плоский. Експерт проекту Леонід Донос навчив, як правильно розпочати роботу з групами стейкхолдерів, провести модерацію та фасилітацію для успішної реалізації муніципального менеджменту. Інна Єфіменко, директор Мелітопольської Централізованої бібліотечної системи, презентувала сам проект «Муніципальний менеджмент міста Мелітополя». Модераторам було цікаво дізнатись про види мозкового штурму та воркшопів, які треба застосовувати при виконанні проекту. Крім того, під час роботи дводенного тренінгу були визначені подальші кроки реалізації проекту та шляхи проведення громадського дослідження. Тому перед Центром соціологічних досліджень МДПУ та його студентами-стажерами, стоять нові цікаві творчі завдання.

Актичним прикладом є й співпраця студентів мелітопольських вишів з краєзнавчим музеєм. З 18 по 26 березня Україна разом з усім континентом відзначала Європейський тиждень проти расизму. Задля отримання стійких результатів та розбудови України, як демократичної держави, в якій шануються європейські цінності та права людини 21 березня, на базі Мелітопольського міського краєзнавчого музею, відбувся інтерактивний воркшоп приурочений цим дням. Головна мета заходу – пропагування рівності між людьми незалежно від кольору шкіри, популяризація культурного розмаїття. До цього заходу приєдналися студенти різних спеціальностей Мелітопольського державного педагогічного університету імені Б. Хмельницького та Таврійського державного агротехнологічного університету імені Д. Моторного. Учасники зустрілися із волонтеркою із Німеччини, пані Яною Бернхардт, запрошеною керівництвом ТДАТУ. Вона розповіла про досвід своєї країни в роботі з біженцями та мігрантами, про надання статусу біженця у ФРН, поділилась основними напрямками і формами соціальної роботи з біженцями, а також поділилась власним досвідом міжкультурної комунікації. Продовжуючи тему толерантності, студенти перейшли до інтерактивного перегляду циклу документальних стрічок «Ромська мрія». Цикл є дослідженням українськими документалістами проблем ромів Закарпатської області. Після перегляду відбулась дискусія, в рамках якої учасники говорили про права та обов‘язки людини, толерантність, дискримінацію, про освіту та про вплив традицій на життя людей. В ході дискусії (модератор Валерія, магістранта спеціальності «соціологія») учасники вчилися долати власні стереотипи на прикладі історій не тільки ромів, а й реальних людей та знаходити шляхи порозуміння з представниками інших національностей.

Ще один приклад співпраці- це публічні лекторії від представників Країн, носіїв цієї культури. Так, 16 лютого цього року в Мелітополі був офіційно зареєстрований перший в Україні Центр мексиканської культури «Естрея». Його ініціаторами стали Ірина та її чоловік-мексиканець Убальдо Антоніо Гернандез. Мелітопольська освітянська молодь зацікавілась дізнатись від носіїв культури про їх історію та традиції. Засновники товариства вирішили організувати на базі краєзнавчого музею коннект – студію «Таємниця Мексики», де познайомили студентів, представників кримськотатарської та єврейської громади з цією неординарною й самобутньою культурою. Дійсно, культура – це життєва сила суспільства, вона вчить бути толерантними і розуміти один одного через мистецтво, навіть тоді, коли ми говоримо різними мовами. Саме на прикладі культури можна побачити якість та рівень життя цілої країни.

Цікава зустріч розпочалась з запального, самого популярного мексиканського танцю «El Jarabe Tapatio». Далі Ірина розповіла про визначні пам’ятки природи та культури Мексики, знакові свята цієї країни, про традиції мексиканців. Гості музею дізналися про знамениту піраміду Кукулькана (Kukulcan), яку в 2007 році назвали одним з семи нових чудес світу, а також про найменшому вулкані Кошкомате (Cuexcomate), традиції святкування Дня покійних. Студенти й викладачі МДПУ, музейники, представники кримськотатарського й єврейського національно-культурних товариств отримали цінність особистого спілкування з цікавими людьми. Проведення подібних заходів створюють соціальну солідарність і згуртованість, сприяють соціальній інтеграції, розширенню можливостей для співпраці.

В рамках віншування Днів Науки, як науково-популярної акції, направленої на процес розповсюдження наукових знань, кафедра соціології МДПУ ім. Б. Хмельницького запросила до себе в гості на воркшоп «Нові актичні практики партнерської співпраці задля солідарності та консолідації громади» своїх партнерів – голову Мелітопольської міської єврейської громади, Анну Стаценко, Директорку Мелітопольської Централізованої бібліотечної системи Інну Єфіменко, засновників Центру Мексиканської культури «Естрея», Ірину й Убальдо Антоніо Гернандеза.

Разом зі студентами спеціальностей «дошкільне виховання», «географія» соціологи послухали публічну лекцію про мексиканську стародавню історію й культуру від Убальдо Антоніо Гернандеза. Публічна лекція допомогла студентству засвоїти історію унікального мексиканського народу в доступній формі. Убальдо гнучко поєднував теоретичні знання з матеріалами з повсякденного життя, цікавою візуальною презентацією, утримав увагу присутніх і задовольняв їх пізнавальні потреби, надихав слухачів на подальше розширення власного кругозору. Студентам цікаво було послухати інтерактивну лекцію англійською мовою, а от щоб краще розібратись в не знайомих термінах, в цьому йому допомагала Ірина.

Крім того, в ході роботи воркшопу були обговорені й питання щодо протидії поширенню екстремізму і міжнаціональної ворожнечі, гармонізації міжнаціональних відносин, збереженні та розвитку культур і мов представників національних спільнот України, міжнаціональної злагоди та консолідації зусиль задля єдності української нації.

В кінці заходу, наші партнери вручили науковими співробітникам Центру соціологічних досліджень, студентам-соціологам сертифікати «Учасника школи модераторів Проекту «Муніципальний менеджмент житлових районів м. Мелітополя» (Євгенія Петренко, заступник начальника відділу муніципального маркетингу та туризму, Мелітопольської міської ради) та сертифікати «Учасника тренінгу програми Британської Ради «Активні громадяни» (Анна Стаценко, голова мелітопольської єврейської общини).

Залишити відповідь