Арабаджи Олена Семенівна,

кандидат географічних наук, доцент,

Заслужений працівник освіти України,

проректор Мелітопольського державного

педагогічного університету

імені Богдана Хмельницького

 

Протягом тридцяти років О.С. Арабаджи проводить активні наукові краєзнавчі дослідження Запорізького краю. Є автором  та співавтором більш 30 наукових та навчально-методичних робіт з дослідження цього регіону, членом громадської організації «Спілка краєзнавців Мелітопольщини», членом редакційної колегії Мелітопольського краєзнавчого журналу, директором науково-методичного центру з вивчення нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я при МДПУ імені Б.Хмельницького. Центр утворено в 2018 році з метою проведення фундаментальних і прикладних досліджень з проблематики нематеріальної культурної спадщини регіону, а також формування етнічної свідомості, світогляду та культури молоді, підвищення якості їх підготовки у галузі збереження культурної спадщини народів. Арабаджи О.С. є фасілісатором Українського центру культурних досліджень з вивчення НКС.

Як член мелітопольської караїмської громади, активно займається питаннями збереження історичної та культурної спадщини караїмського етносу, представники якого з середини ХІХ ст. проживають на Мелітопольщині. За її ініціативою та безпосередньою участю відбулось видання історичного нарису «Караїми Мелітополя»; проведення Міжнародної науково-практичної конференції «Культурно-духовні основи історичної долі караїмів»; створення караїмського етнографічного центру «Кале», проведення Фестиваля караїмської гостинності «Усе найкраще для гостя дорогого» (за участю танцювального ансамблю «Бірлік» Литва).

З 2014 року об’єктом досліджень О.С. Арабаджи є національна кухня караїмів, як елемента нематеріальної культурної спадщини народу. У 2018 році Міністерством культури України елемент «Традиція приготування ет айаклак (караїмського пиріжка з м’ясом). З досвіду караїмів Мелітополя» увійшов до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України (охоронний номер 013), а програма «Традиція караїмів Мелітополя Запорізької області» – в кращі програми Всеукраїнського відкритого конкурсу «Жива традиція».

У 2019 році Арабаджи О.С. стала лауреатом Запорізької обласної премії за досягнення в краєзнавчій роботі імені Якова Новицького у номінації «За дослідження збереження і відродження нематеріальної культурної спадщини».


Наукові співробітники

науково-методичного центру із дослідження

НКС народів Приазов’я

МДПУ імені Богдана Хмельницького 

  1. Арабаджи О.С.– директор центру, проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку, доцент кафедри географії та туризму;
  2. Афанасьєва Л.В.– науковий співробітник, завідувач кафедри соціології та філософії;
  3. Гришко С.В. – науковий співробітник, завідувач кафедри географії та краєзнавства;
  4. Арсененко І. А.–  науковий співробітник, доцент кафедри географії та краєзнавства;
  5. Донець І.А. – науковий співробітник, доцент кафедри географії та краєзнавства;
  6. Білецька М.В.– науковий співробітник, доцент кафедри теорії і методики музичної освіти та хореографії; 
  7. Левада О.М.– науковий співробітник, доцент кафедри географії та туризму;
  8. Арсененко І.А. – науковий співробітник, доцент кафедри географії та туризму;
  9. Мітєва А.М. – науковий співробітник, старший викладач кафедри теорії і методики музичної освіти та хореографії;
  10. Пачев С.І.– науковий співробітник, директор Центру болгаристики, завідувач кафедри історії та філософії;
  11. Красимира Колева – доктор Шуменського університету імені Єпископа Костянтина Преславського, лектор болгарської мови, літератури та культури Центру болгаристики;
  12. Ібрагімова Л.Р. – директор Мелітопольського міського краєзначого музею.