Участь доцента О.Арабаджи у міжнародному навчальному семінарі ЮНЕСКО

16 – 23 листопада 2020 року директор науково-методичного центру із дослідження НКС народів Приазов’я МДПУ імені Б. Хмельницького, доцент Олена Арабаджи прийняла участь у навчальному семінарі «Інвентаризація на основі громад на місцевому та національному рівні», який було організовано Регіональним центром ЮНЕСКО з охорони нематеріальної культурної спадщини у Софії (Болгарія) в партнерстві з Центром розвитку «Демократія через культуру» (Україна), який офіційно представляє нашу країну з питань дослідження культурної спадщини в ЮНЕСКО. Навчальний семінар зібрав учасників практично з усієї України, представивши широку географію від Сумської області на півночі  – до Одеської на півдні, від Луганської на сході –  до Чернівецької на заході.

Незважаючи на онлайн формат, атмосфера, яка була створена організаторами, об’єднала і утримувала впродовж понад тижня всіх учасників, надихаючи їх на активне обговорення та обмін думками. Це, зокрема, відзначили й гості, що приєднувалися до роботи семінару – з Болгарії (Регіональний центр у Софії) та Франції (Секретаріат ЮНЕСКО з питань НКС у Парижі).Учасники семінару високо оцінили також роботу доповідачів, експертів з питань НКС, членів глобальної мережі фасилітаторів ЮНЕСКО –  Аніти Вайваде (Латвія) та Олександра Буценка ( Україна ).


Інтерактивний круглий стіл з питань НКС

11 вересня 2020 року у межах ХV Міжнародної конференції «Болгари Північного Причорномор’я» відбувся інтерактивний круглий стіл «Нематеріальна культурна спадщина болгар Приазов’я». Захід був організований науково-методичним центром із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я МДПУ імені Богдана Хмельницького. Модераторами виступили директорка Центру Олена Арабаджи та с.н.с. Національної академії мистецтв України, заступник директора ГО «Демократія через культуру» Валентина Дем’ян.

На круглому столі обговорювались наступні питання: мова як вираження культурної ідентичності та прояв самобутності етнічної спільноти болгар Приазов’я; збереження та розвиток елементів НКС у творчості театральних та музичних виконавців, співаків, танцюристів; популяризація НКС як розвиток діалогу між національно-культурними товариствами регіону. Спеціальними гостями заходу були запрошені: доктор Красимира Колева (Шуменський університет «Єпископ Костянтин Преславський, Болгарія), українсько-болгарська поетеса Людмила Козарь (Софія, Болгарія), народний фольклорний болгарський ансамбль «Балкани» (Мелітополь, художній керівник Арина Мітєва).

На круглому столі з доповідями виступили: фасилісатор ЮНЕСКО з питань НКС, с.н.с. Національної академії мистецтв України Олексанадр Буценко; експерт Ради Європи, координатор національної мережі українських інтеркультурних міст доктор Ксенія Рубікондо; національний експерт з питань НКС, с.н.с. Національної академії мистецтв України Валентина Дем’ян; доктор Красимира Колева, Болгарія; Людмила Козарь, Болгарія, співробітник Центру, доцент Леся Топалова; головний фахівець відділу культури Мелітопольської міської ради Запорізької області Ольга Фомина. Народний фольклорний болгарський ансамбль «Балкани» продемонстрував учасникам круглого столу традиційні болгарські обряди.

Круглий стіл пройшов у змішаному режимі – в аудиторії( офлайн) та на платформі ЗООМ( онлайн). У дистанційному режимі до круглого столу приєднались Армяновська Наталя – директор Комунальної установи «Донецький обласний навчально-методичний центр культури», Дячук Ірина – директор Луганського обласного центру народної творчості, Дячук Руслан – головний фахівець Запорізького обласного методичного центру культури та мистецтва, Ірина Бакаленко – доцент ЗНУ та інші. Всі учасники інтерактивного круглого столу отримали відповідний сертифікат.


Продовжуємо працювати над дослідженням нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я

Перший етап Плану роботи НКС, в період з 01.08 по 30.09.2020 року.

Круглий стіл з проблеми збереження НКС, вересень 2019 р.


Фестиваль Найкраще все для гостя дорогого версень 2019 р.


Взаємодія формальної і неформальної освіти у сфері НКС – приклад Мелітопольщини

Віртульний музей НКС

Елемент 013 НКС України

Журнал ЮНЕСКО Живое наследство

Звіт центру за 2019 рік

Міжнародна мережа університетів ЮНЕСКО

НКС як місток до розуміння культури Іншого

Співробітництво з ЮНЕСКО

Травень 2019 мова як носій НКС