Профспілка інформує (ПЕРЕГЛЯНУТИ)
Профспілковий комітет (ПЕРЕГЛЯНУТИ)
Положення про первинну профспілкову організацію Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (ПЕРЕГЛЯНУТИ)
Основою соціальної підтримки освітян університету є його Первинна профспілкова організація (ППО). Перші відомості про її діяльність з’являються у 1933 році. Саме тоді було укладено перший Колективний договір, в якому зазначалося, що працівники (тоді ще інституту) обов’язково мають бути членами профспілки. Профспілкова організація займалася вирішенням питань матеріального становища викладачів і працівників, працювала над створенням фонду взаємодопомоги. Профспілкова організація інституту в той час входила до об’єднаних Профспілок міста Мелітополь.
Призначення і функції сучасних профспілок змінилися, але основна їхня місія – соціально-економічний захист спілчан – залишилася незмінною.
На сьогодні профспілкова організація університету налічує біля 1500 спілчан. Це студенти, викладачі і співробітники університету, ветерани – колишні працівники.
Профспілковий комітет, до складу якого входять голови профбюро Навчально-наукового інституту, факультетів і структурних підрозділів університету, голови студентських профбюро, піклується про добробут, соціальний і правовий захист спілчан, оздоровлення, організацію і проведення культурно-мистецьких і спортивно-оздоровчих заходів для викладачів і студентів, оздоровлення членів профспілки та їхніх дітей.
Профспілкові бюро університету очолюють:
Канарова Ольга Вікторівна, канд. пед. наук, доцент – голова профбюро Навчально-наукового інституту соціально-педагогічної і мистецької освіти;
Донець Ірина Анатоліївна, канд. геогр. наук, доцент – голова профбюро природничо-географічного факультету;
Зіненко Наталя Володимирівна, старший викладач – голова профбюро філологічного факультету;
Бурцева Олена Георгіївна, старший викладач – голова профбюро факультету інформатики, математики та економіки;
Ковальчук Оксана Володимирівна, старший викладач – голова профбюро хіміко-біологічного факультету;
Сердюк Ірина Миколаївна, старший викладач – голова профбюро працівників і співробітників структурних підрозділів університету.
До організаційного складу профспілкового комітету, який є основним органом щодо прийняття рішень стосовно виконання Статутних завдань профспілки і соціально-економічної підтримки членів ППО, також входять бухгалтер ППО і секретар.
Активну участь у профспілковій діяльності завжди беруть здобувачі освіти. Двічі на рік для студентів проводиться профспілкове навчання. Студенти університету – профспілкові активісти, беруть активну участь у заходах Всеукраїнського масштабу щодо захисту своїх соціально-економічних прав.
Процес вступу студентів до лав Профспілкової організації університету – це завжди пам’ятна подія. Форми її проведення різноманітні. Від урочистостей в стінах університету до Профспілкових фестивалів, які відбувалися на навчально-польовій базі університету в с. Алтагірь.
Студенти, які займаються профспілковою і громадською діяльністю, мають здобутки у навчанні і науковій роботі, досягнення в спорті – завжди знаходять підтримку збоку профспілкового комітету у вигляді грамот, подяк і фінансового профспілкового заохочення.
Профспілковий комітет активно долучається до процесів реформування університетського життя, його демократизації. Завдяки співпраці й взаєморозумінню з адміністрацією університету, дирекцією Навчально-наукового інституту, деканатами факультетів і керівництвом структурних підрозділів збережено стабільність профспілкової організації; вдається консолідувати сили для вирішення спільних проблем.
Для захисту соціально-економічних прав працівників і студентів в університеті укладено Колективний договір, який охоплює питання оплати праці та виплати стипендій; режиму праці, навчання і відпочинку; охорони праці і навчання; забезпечення зайнятості тощо. Профспілковим комітетом систематично здійснюється громадський контроль за дотриманням адміністрацією університету законодавства про працю при прийнятті на роботу і звільненні; своєчасністю виплати стипендій здобувачам вищої освіти і заробітної плати працівникам тощо. За останні роки жодне питання стосовно соціально-економічного забезпечення спілчан університету не вирішувалося без профспілкового комітету.
Якість вирішення всіх питань, якими опікується Профспілка університету, значною мірою залежить від стилю і методів, а також рівня організаційної роботи, добору активістів, навчання профактиву. Тому продовжується процес підвищення мотивації профспілкового членства, розширення демократії у профспілковому русі, дотримання принципів взаємної відповідальності, посилення внутріспілкової дисципліни.
Окрім здійснення громадського контролю за дотриманням норм законодавства про працю, приділяється увага уникненню порушень законів шляхом надання правової допомоги членам профспілки, представництва профспілок у різних структурах університету і органах влади, підвищення правової освіти профактиву.
Сьогодні, як і завжди, профспілкова організація університету має дієву підтримку з боку ректорату, а тому працює з повною віддачою, намагаючись зробити так, щоб кожному члену профспілки було комфортно в університеті.
Незважаючи на реформування системи соціального страхування, зменшення можливостей оздоровлення працівників, їхніх дітей і студентів, профкому вдається утримувати позиції в цьому напрямку, здійснювати пошук альтернативних варіантів організації оздоровлення спілчан. Члени профспілкової організації університету: студенти, викладачі, співробітники та члени їхніх родин, завжди мали можливість оздоровлюватися на базі відпочинку «Еллада» (смт. Кирилівка) і базі відпочинку «Таврида» (м. Бердянськ) на березі Азовського моря, на навчально-польовій базі університету у с. Богатир на узбережжі Молочного лиману.
З 2022 року, з моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну і з тимчасовою окупацією м. Мелітополя ситуація змінилася. Але профспілка не залишила своїх позицій і продовжує допомагати спілчанам, надаючи матеріальну допомогу на оздоровлення і здійснюючи фінансову підтримку спілчан, які опинилися в скрутному становищі.
Не залишаються поза увагою і працюючі ветерани праці та ветерани – колишні працівники університету. Їм завжди надається матеріальна підтримка з боку профспілкового комітету на вирішення питань лікування, оздоровлення, житлово-побутових питань та ін. Ветерани – завжди бажані гості на всіх святах і урочистих заходах, які проводяться в університеті.
Завжди багато уваги приділяється організації культурного дозвілля членів профспілки університету. До повномасштабного вторгнення ворога організовувалося багато екскурсійних поїздок для викладачів і студентів, які залишать в пам’яті кожного спілчанина приємні спогади.
Попереду ще багато справ, які обов’язково вдасться реалізувати. Адже Профспілка – це живий, енергійний та міцний організм, це сила, що здатна долати труднощі, відстоювати свої законні соціальні права, досягати поставленої мети. Профспілка була і залишається єдиною реальною силою, здатною суттєво впливати на розв’язання проблем освітянської галузі.