Завершується участь делегації викладачів МДПУ імені Богдана у Зимовій школі проекту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність – національне розгортання (напрямок ЗВО)» від IREX. В останній день (31 січня 2020 року) викладачі взяли участь у грі-квесті «Руйнівники фейків».
Гра-квест «Fake Busters» – це гра для справжніх фейкоборців, які хочуть знати більше про сучасні медіа та інформаційні маніпуляції. Квест дозволяє: прокачати навички з інфо-медійної грамотності, цифрової безпеки та критичного мислення; навчитися розрізняти фейки та пропаганду в Інтернеті; отримати практичні інструменти фактчекінгу та перевірки даних; цікаво та корисно провести час. Квест активує спроможність «бачити фейки» та навчає боротися з неправдою.
96 викладачів із різних педагогічних ЗВО України працювали невеличкими групами по 5-6 осіб та разом брали участь у дослідженні фейкових новин. Початок гри був інтригуючим, адже викладачі ЗВО стали новообраними кадетами в редакції журналістських розслідувань та отримали завдання від уявного Міністерства антифейків: проаналізувати новини, опубліковані на сайті The Pravda Times (спеціально створений для гри), і визначити, де правда, а де фейк.
Завдання кадетам – перевірити фейк та зловити його. Але щоб зловити фейк, треба мислити як фейк. Тому необхідно розвивати логіку, інтуїцію та кмітливість. Треба було прочитати новину, знайти деталі, факти та перевірити їх, дійшовши до істини.
Щоб виконати завдання та отримати звання «Фейкоборець» учасники комунікували з експертами через Facebook Messenger, Telegram, електронну пошту, СМС та за телефоном, шукали таємні підказки та приховану інформацію. Під час розслідування викладачам час від часу доводилось вирушати у ліс, або в басейн, виходити на територію готелю «ШишкіNN», щоб знайти приховані підказки для проведення розслідування.
Якщо фейк було спіймано, то команда подавала звіт до Міністерства антифейків. Але аргументи мали бути переконливими і доказовими.
Міністерство антифейків знарядили кожного професійного фейкоборця арсеналом засобів – перелік корисних контактів та інструментів для перевірки інформації, інернет-ресурси, якими користується свідоме міжнародне агентство журналістських розслідувань Bellingcat.
Три команди, які «зруйнували» найбільшу кількість фейків (за балами) отримали призи від IREX і горде звання руйнівників фейків.
Команда МДПУ імені Богдана Хмельницького, які завзято і активно ловили фейки, показали теж гарний результат, не дотягнувши 1 бал до почесного призового 3-го місця. В загальному рейтингу посіли 4 місце серед 17 команд ЗВО.
Слід зазначити, що навіть після закінчення кожного робочого дня учасники отримували творчі завдання побудувати взаємодію з колегами відповідно до тематики, щоб об’єднатися разом у згуртовану команду яскравих однодумців та презентувати спільні інтереси; грали в «Медіаграмотну мафію»; працювали в креативній майстерні та брали участь в ігровому калейдоскопі з критичного мислення.
Зимова школа з медіаграмотності від Ради міжнародних наукових досліджень IREX залишила гарні і теплі спогади про душевну атмосферу, про продуману до дрібниць організацію всіх заходів, про комфортні умови проживання в екологічному куточку на Чернігівщині СПА-комплексі «ШишкіNN» та найголовніше, про чудових тренерів Зимової школи, які щиро і професійно ділилися з учасниками своїм досвідом та методичними секретами інтеграції навичок критичного сприйняття інформації у навчальні програми підготовки майбутніх вчителів.
Попереду команду від МДПУ імені Богдана Хмельницького чекає серйозна робота із створення продукту проекту – навчальної програми для майбутніх вчителів з інтегрованими навичками критичного сприйняття інформації. Розроблені учасниками програми пройдуть рецензування і у разі позитивної оцінки, будуть сертифіковані фахівцями IREX та рекомендовані до впровадження у навчальний процес ЗВО.
Інформацію підготували: доцент Ізбаш С.С. та доцент Коноваленко Т.В.