Живильне коріння сучасної культури28 листопада 2019 року в Національній академії мистецтв України відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Освіта у сфері нематеріальної культурної спадщини: дослідження, охорона», присвячена  розкриттю ролі та значення формальної і неформальної освіти в охороні нематеріальної культурної спадщини, її місця та можливостей у загальноосвітньому процесі.

Конференція була організована Національною академією мистецтв України спільно з Регіональним центром з охорони нематеріальної культурної спадщини в країнах Південно-Східної Європи під егідою ЮНЕСКО (Софія, Болгарія), Центром розвитку «Демократія через культуру» (Київ) та Національною спілкою майстрів народного мистецтва України.

У роботі конференції взяли участь експерти, фасилітатори глобальної мережі ЮНЕСКО з питань НКС із Північної Македонії (В. Стойкова-Серафімовська), Білорусі (А. Сташкевич), України (О. Буценко), науковці, представники вищих навчальних закладів, шкіл і центрів творчості дітей і молоді України, майстри народного мистецтва та носії нематеріальної культурної спадщини, національні експерти з нематеріальної культурної спадщини.

Відкриваючи конференцію, перший віце-президент НАМ України, доктор технічних наук, професор Микола Яковлєв зазначив, що вперше в Україні відбувається така конференція, що зібрала представників з різних міст України, навчальних закладів та культурних організацій і центрів, практиків і теоретиків для обговорення вкрай важливих питань, які сьогодні постають перед освітою і культурою в плані формування концепцій, підходів і програм майбутнього розвитку.

Доповідачі торкнулися різних проблем, окреслених темою конференції.  Окремо відзначена розповідь про діяльність Науково-методичного центру з вивчення НКС народів Приазов’я Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Директор центру, проректор університету Олена Арабаджі розповіла, що питання з нематеріальної культурної спадщини введено в навчальні програми в університеті з біорозмаїття, біології, філології, математики. З 2016 року О.Арабаджі викладає гуманітарний навчальний курс «Духовно-культурна спадщина поліетнічного Приазов’я» для студентів освітніх програм «Історія», «Туризм», «Географія», «Філологія», «Соціологія», «Філософія». За матеріалами студентських досліджень виконуються бакалаврські та магістерські роботи, публікуються наукові статті. Крім освітніх програм, доповідач представила неформальні інструменти навчання, а саме, заходи, проведені спільно з Центром розвитку «Демократія через культуру» (Київ) та Мелітопольським національно-культурним караїмським товариством «Джамаат»: міжрегіональні семінари-практикуми «Вивчення, популяризація та збереження нематеріальної культурної спадщини регіону. Досвід Мелітопольщини», «Мова як носій нематеріальної культурної спадщини», «Жива культура в умовах глобалізації: охорона та популяризація нематеріальної культурної спадщини як відповідь на виклики сучасності» (за участі науковців з Литви); фотовиставка «Охорона традиційних ремесел і мистецтв як запорука миру» (Україна – Колумбія); круглий стіл «Народна творчість як джерело нематеріальної культурної спадщини і спосіб трансляції культури і національного характеру» та Арт-Хаб  «Живий ланцюг».

Окремою темою розмови на конференції стала політика і підходи до нематеріальної культурної спадщини з боку музеїв як майданчиків громадського діалогу і навчання. Саме музеї, виставкові зали, художні галереї можуть стати важливим простором для неформальної освіти у сфері НКС. Про це говорили митці – майстри народної творчості.

За результатами конференції будуть підготовлені рекомендації та звернення до органів законодавчої та виконавчої влади, що формують і відповідають за програми охорони НКС.

Джерело: http://demcult.org/zhivilne-korinnya-suchasnoi-kulturi/?fbclid=IwAR0nRRMWh1fhx7nuAQl59Vlu2-13kWg3sjZKA8qGFzf0t9qMC1YA2KeqtBg

Залишити відповідь