Колектив Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького висловлює співчуття рідним та близьким із приводу смерті доктора технічних наук, професора кафедри прикладної математики та інформаційних технологій Подкоритова Анатолія Миколайовича.

А.М. Пoдкоритов народився в 1930 р. в місті Арамільск Свердловської області.

1949р. – Подкоритов А.М. одночасно закінчив Омський машинобудівний технікум та вечерню школу робітничої молоді. 1950-53 роки – служба в лавах Радянської Армії. 1958 р. – закінчив Омський політехнічний інститут. 1958 – 67 викладач, ст.. викладач кафедри нарисної геометрії та графіки Омського політехнічного інституту. 1960-65 – аспірант-заочник Московського авіаційного інституту, в 1966 р. захистив кандидатську дисертацію, з 1967 – доцент.

В докторській дисертації професора Подкоритова А.М. «Теоретичні основи автоматизованих методів геометричного моделювання спряжених криволінійних поверхонь, вилучаючи інтерференцію» розроблені теоретичні основи формування спряжених криволінійних поверхонь з просторовою лінією контакту та новий інваріантний метод їх формування, кінематичний метод формування спряжених гвинтових нелінійчатих  поверхонь стосовно до верстатів з ЧПК, а також графічний метод профілювання високоефективного різального інструменту з просторовою ріжучою кромкою. Формалізація процесу геометричного моделювання поверхонь дозволяє застосувати ЕОМ для формування спряжених поверхонь.

Застосування розробленого різального інструменту та зубчастої гвинтової передачі, вільних від інтерференції, дозволяє уникнути підрізань, заклинювань, небезпечної концентрації напружень та підвищує точність і надійність широкого класу деталей в машинобудуванні та різального інструменту. Впроваджено автоматизацію технологічного процесу виготовлення виробів та спеціальних матеріалів.

На протязі багатьох років, проф. Подкоритов вів активну роботу, пов’язану з підготовкою науково-педагогічних кадрів. За багатолітню науково-педагогічну, організаторську та громадську діяльність А.М. Подкоритов нагороджений орденом  «Знак Пошани», двома урядовими нагородами, За доблесну працю, відмінник освіти України. Професор А.М. Подкоритов успішно працює на науковій ниві: він автор більш 350 друкованих наукових та методичних праць, опублікованих в Україні та за її межами, а також 14 авторських свідоцтв на винаходи; серед них кілька підручників та навчальних посібників з нарисної геометрії, комп’ютерної графіки, кілька монографій А.М. Подкоритов редагував 9 міжвузівських наукових та методичних збірників з нарисної геометрії .

Наукові досягнення професора Подкоритова А.М. відомі за рубежем. Він читав лекції та виступав з доповідями в багатьох учбових закладах США, Куби, Чехії, Болгарії. Доповідь професора Подкоритова включена до програми сьомої всесвітньої конференції з нарисної геометрії (Остін, США). Як визнання заслуг в науці і перед вищою школою А.М. Подкоритова нагороджено знаком «Відмінник освіти України».

Був членом спеціалізованої вченої ради Д18.819.02 по захисту докторських дисертацій за спеціальністю 05.01.01 – Прикладна геометрія, інженерна графіка; спеціалізованої вченої ради Д 26.056.06 по захисту докторських дисертацій за спеціальністю 05.01.01 – Прикладна геометрія, інженерна графіка (КНУБА, м. Київ); виступав з доповідями на міжнародних науково-практичних конференціях (Донецьк, Київ, Львів, Мелітополь, Одеса, Харків, Херсон), приймав участь у Всесвітніх конгресах геометрів.

Був членом оргкомітету щорічної Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми геометричного моделювання» та редколегії збірника «Сучасні проблеми моделювання».

А.М. Подкоритов завжди був в творчому пошуку, для колег та студентів був зразком сумлінного відношення до своїх обов’язків, відповідальності та доброзичливості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *