24 січня 2023 року директор центру із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я доцент кафедри географії та туризму Олена Арабаджи та доцент кафедри географії та туризму Ірина Донець взяли участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Освіта в НКС: дослідження, охорона. Освіта в НКС у надзвичайних ситуаціях».

Конференція проходила за підтримки відділення живої спадщини ЮНЕСКО (Франція). Нагадаємо, що МДПУ ім. Б. Хмельницького з 2018 року є активним учасником мережі університетів південно-східної Європи, які досліджують нематеріальну культурну спадщину своїх країн. Цю мережу було створено Регіональним центром з охорони нематеріальної культурної спадщини (Республіка Болгарія) під егідою ЮНЕСКО.

З вітальними словами до учасників конференції звернулись: Тім Куртіс – представник ЮНЕСКО, Секретар Конвенції 2003 року з охорони нематеріальної культурної спадщини; Катерина Чуєва – заступник Міністра культури та інформаційної політики України; Ірена Тодорова – виконавчий директор Регіонального центру з охорони нематеріальної культурної спадщини в країнах Південно-Східної Європи під егідою ЮНЕСКО (Софія, Болгарія) Станіслав Довгий –  президент Малої Академії Наук України.

Модерували захід Олександр Буценко – директор Центру розвитку «Демократія через культуру» та Валентина Дем’ян – голова Експертної ради з питань НКС Міністерства культури та інформаційної політики України.

Зазначимо, що проблеми охорони нематеріальної культурної спадщини мають міждисциплінарний характер та досліджується етнографами, істориками, географами, культурологами, мистецтвознавцями та правознавцями.

Свої розробки на конференції представили науковці з України та країн східної Європи: Ганна Чміль – директор Інституту культурології Національної академії мистецтв України; Денис Свириденко – завідувач кафедри ЮНЕСКО з наукової освіти Державного університету імені Михайла Драгоманова; Олесь Санін – віцепрезидент Національної академії мистецтв України; Адіна Гулубас (Національна академії наук Румунії); Веліка Стойкова-Серафімовська (Університет Св. Кирила і Мефодія Республіки, Північна Македонія): Іоана Репчук (Національна академії наук Румунії) Александра Бродовська (Національний інститут спадщини Польщі) та інші.

Науковці МДПУ імені Богдана Хмельницького Олена Арабаджи та Ірина Донець презентували п’ятирічну дослідницьку та просвітницьку діяльність науково-методичного центру із дослідження НКС народів Приазов’я, яка була визначена як інноваційний проект нашого Університету.

Продовжуємо вивчати історичну та культурну спадщину етнічних спільнот Запорізького краю та співпрацювати з українськими та міжнародними партнерами!