27-28 вересня на базі філологічного факультету Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького відбулася ІV Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми функціонування мови і літератури в сучасному полікультурному суспільстві». Партнерами університету стали: Шуменський університет «Епископ Константин Преславски» (Болгарія), Мозирський державний педагогічний університет імені І.П. Шамякіна (Білорусь), Вища лінгвістична школа (м. Ченстохово, Польща), Узбецький державний університет світових мов (м. Ташкент, Узбекистан), Eaglebridge International School (Китайська народна республіка), Spokane Community College (Сполучені Штати Америки).

Під час проведення конференції відбулось пленарне засідання, серія майстер-класів, секційні засідання, підсумкове пленарне засідання, у яких взяли участь науковці, викладачі, вчителі і студенти. Роботу конференції відкрив ректор Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, професор Солоненко Анатолій Миколайович, який відзначив актуальність проблематики конференції та побажав плідної й результативної роботи. Також із привітальним словом звернулася до учасників конференції проректор з наукової роботи, професор Москальова Людмила Юріївна. У свою чергу, декан філологічного факультету, доцент Коноваленко Тетяна Василівна відзначила, що на факультеті активно здійснюється наукова робота, участь викладачів і студентів у конференціях різного рівня, а також наголосила на особливому значенні конференції саме для студентської молоді, яка тільки розпочинає свій науковий шлях.

В рамках пленарного засідання було представлено доповіді:

  • доктора філософських наук, професора Троїцької Тамари Серафимівни,
  • лектора болгарської мови, літератури та культури Міністерства освіти і науки Республіки Болгарії, PhD Колєвої Красиміри,
  • кандидата філологічних наук, доцента Зайдлер Наталі Василівни,
  • поета, прозаїка, публіциста, перекладача, члена спілки письменників України Гончаренка Олега Миколайовича,
  • доктора філологічних наук, доцента Гармаш Олени Леонідівни.

Кожна доповідь на пленарному засіданні присвячувалась актуальним питанням філології, філософії, глобальних проблем людства. Так, у виступі Красиміри Колеєвої науковці знайшли інформацію про стан філологічних досліджень в Європі, про серію заходів, які філологи і методисти можуть відвідати в рамках своєї наукової діяльності.

Доповідь Т. С. Троїцької змусила учасників конференції замислитися над важливими проблемами не тільки філології, але й сенсу буття, законів існування в людському суспільстві.

У доповіді О.М. Гончаренка було висвітлено його досвід перекладацької діяльності, зокрема виправданості застосування переспіву, як основної літературної форми. Завдяки виступу талановитого митця науковці змогли ближче познайомитися з творчістю молдавських і румунських письменників, особливостями роботи перекладачів. Образна, поетична доповідь автора донесла до свідомості слухачів найвищі цінності людства: «Іду за Шевченком , Емінеску, Абаєм, Гете, Бьорнстом, Некрасовим, Петефі, Міцкевичем, Рембо та ще багатьма кращими синами роду людського до себе – до Людини! Іду і гукаю ближніх та дальніх своїх сучасників до знання, до розуміння, до світла – шукаю, за Христом, і кожний колосок, загублений у бур’янах».

Але емоційною кульмінацією пленарного засідання стала доповідь доцента кафедри української і зарубіжної літератури Н.В. Зайдлер, присвячену творчості Олега Гончаренка. Учасники конференції мали змогу насолодитися неповторною декламацією віршів відомого поета, зануритися в їх глибокий літературно-філософський аналіз, відчути силу слова поета і вплив літератури на розвиток суспільства.

Учасники конференції мали добру нагоду познайомитися з дослідженнями відомих українських та зарубіжних учених в галузі мовознавства, літературознавства, культурології, філософії та педагогіки, а також взяти участь у численних майстер-класах, які проводили викладачі університету – Матюха Галина Василівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри англійської філології та методики викладання англійської мови та Троїцька Тамара Серафимівна, доктор філософських наук, професор кафедри філософії, а також  учителі шкіл міста та району – Сахацька Оксана Олександрівна, спеціаліст І категорії, тренер учителів початкової школи; Галицька Олена Володимирівна, учитель вищої категорії, учитель методист; Пічахчі Наталія Валентинівна, учитель української мови Костянтинівського  районного навчально-виховного об’єднання  Гімназія-Мала академія наук №1 “Таврія” Мелітопольської районної ради Запорізької області); Чичерін Іван Віталійович, учитель англійської, німецької мов Вознесенівської гімназії «Орієнтир». Усі учасники майстер-класів отримали неоціненний досвід, який стане в нагоді у професійній діяльності, пов’язаній з викладанням української мови, літератури, іноземних мов, зарубіжної літератури та в науковому дослідженні.

З кожним роком кількість учасників конференції значно збільшується. Цього року до участі в конференції подали заявки більше 150 доповідачів. А це свідчить, з одного боку, про злагоджену й кропітку роботу членів оргкомітету конференції, а з іншого – про розвиток і перспективність обраного факультетом напряму досліджень, чим і підкреслюється необхідність подальшого проведення конференцій міжнародного формату.

В організації конференції допомогли Центральна міська бібліотека імені М.Ю. Лермонтова та Бібліотека МДПУ імені Богдана Хмельницького, які надали книги Олега Гончаренка для виставки на пленарному засіданні.

Важливу допомогу в інформуванні вчителів шкіл про конференцію надали Управління освіти м. Мелітополь та Відділ освіти Мелітопольської райдержадміністрації.

Залишити відповідь