Рада молодих вчених Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (далі – РМВ) створена в 2017 р. (наказ ректора Університету № 07/01-05 від 10.04.2017) як постійно діючий колегіальний, дорадчий та представницький орган Вченої ради Університету з питань молодих вчених. РМВ діє на підставі «Положення № 275 про Раду молодих вчених Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького», яке було затверджено у 2017 році і набуло чинності з моменту створення Ради (затверджено Наказом ректора Університету від 10.04.2017 № 07/01-05). Діяльність РМВ Університету регламентується статтею 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» (№ 848-VIII від 26.11.2015) та постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. № 822.

Основною метою діяльності РМВ є сприяння реалізації прав молодих вчених, забезпечення їх активної участі у проведенні наукових досліджень та захисту їх інтересів.

Членами РМВ можуть бути такі категорії молодих вчених Університету: спеціалісти без ступеня та кандидати наук/доктори філософії – до 35 років; докторанти і доктори наук – до 40 років. Членство є вільним і безкоштовним.

До складу РМВ входять: голова, заступник, секретар, голова Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених (НТСАДіМВ) Університету. Засідання РМВ відбуваються не рідше ніж 1 раз на 2 місяці, оперативні питання вирішуються через групу в вайбері та соціальних мережах.

РМВ тісно співпрацює зі Студентською Радою Університету, консолідуючи спільні зусилля для проведення загальноуніверситетських наукових заходів для здобувачів, аспірантів та молодих вчених.

Робота РМВ та НТСАДіМВ Університету протягом звітного періоду велась у трьох напрямах: громадська та організаційна діяльність; підготовка, проведення, участь у науково-практичних конференціях, заходах, проєктах; співпраця РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького з наукової молоддю України.

  1. Громадська та організаційна діяльність

Упродовж року Радою регулярно проводилися засідання, на яких обговорювалися зміни у складі колективу, пропозиції щодо подальших напрямів діяльності, питання підготовки заходів, виконання плану роботи та інше, про що зафіксовано у протоколах.

Систематично готувалися інформаційні матеріали для сайту університету та соціальних мереж, де всебічно висвітлювалися основні аспекти діяльності молодих вчених, зокрема участь у науково-практичних заходах та проєктах. Протягом року Рада інформувала та залучала молодих вчених університету до заходів та різноманітних можливостей саме для наукової молоді.

Представники Ради є членами громадської організації «Ми допомагаємо патріотам України зараз і завжди», яка бере участь в допомозі Збройним Силам України.

Заступниця голови Ради Ольга Негрій є ментором в Громадській організації «Будуємо Україну Разом» (створена в 2014 році) – громадська організація, яка створює можливості для молоді творити зміни в країні через волонтерство, а також є тренером з раннього розвитку дитини у надзвичайних ситуаціях (Emergency Early Childhood Development Response Trainer) в проєкті Підтримки раннього розвитку дітей-біженців з України у надзвичайній ситуації (ECDUR) за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Європейська асоціація постачальників послуг для людей з інвалідністю (EASPD).

Анастасія Сухомлінова отримала стипендію мелітопольського міського голови для обдарованої молоді Мелітополя в номінації «Громадська та волонтерська діяльність».

Анастасія Сухомлінова відкрила Громадську організацію «Проактивна молодь». Основні напрямки діяльності:

–         Формування активної громадянської позиції молоді

–         Популяризація саморозвитку особистості,  реалізація здоров’я-збережувальних та життєстійких технологій серед молоді

–         Розвиток компетентностей та підвищення спроможності молоді

–         Підтримка соціально вразливої молоді.

Ірина Негрій взяла участь у Всеукраїнському практикуму з волонтерського менеджменту 25-27 жовтня в м. Дніпро.

На практиці було опрацьовано такі блоки:

–  розуміння юридичних аспектів волонтерської діяльності та захисту волонтерів та своїх ініціатив;

– поглиблені знання з мотивації волонтерів та запобігання вигорянню в команді;

– практичні інструменти на кожному етапі циклу роботи з волонтерами.

Учасники мали можливість розвинути свої навички, покращити свої волонтерські ініціативи та зробити внесок у розвиток своїх громад.

Захід відбувся від Української Волонтерської Служби за підтримки Usaid, Unisef Ua, ІСАР Єднання, УНЦПД (Український незалежний центр політичних досліджень) та Центру Демократії та верховенства права.

  1. Підготовка, проведення, участь у науково-практичних конференціях, заходах, проєктах.

РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького є організатором Міжнародної науково-практичної конференції здобувачів вищої освіти і молодих учених, яка в 2024 році була проведена вдруге. Цього року конференцію було проведено спільно з Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, Офісом підтримки вченого, ГО «Прогресильні», а також ЗВО з Італії, Англії, Угорщини, Болгарії, Молдови. Із вітальним словом до учасників конференції звернулись:

– Наталя Фалько – ректор МДПУ імені Богдана Хмельницького, кандидат психологічних наук, доцент;

– Тетяна Коноваленко – проректор з наукової, інноваційної роботи та міжнародної співпраці МДПУ імені Богдана Хмельницького, кандидат педагогічних наук, доцент;

– Анастасія Сімахова – доктор економічних наук, професор, заступниця голови Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України;

–  Олена Поліщук – кандидат економічних наук, доцент, заступниця голови Офісу підтримки вченого.

На пленарному засіданні спікерами були:

–   Chiara Zaccone та Letizia Gusai (Університет Генуї, Італія);

–   Lelle Horváth-Király (Eötvös Loránd Університет, Угорщина);

–   Красимира Колева (Шуменський університет «Єпископ Костянтин Преславський», Болгарія);

–   Анастасія Яковенко (Університет Шеффілда, Англія).

В секційних засіданнях конференції взяли участь та виступили з доповідями молоді вчені МДПУ імені Богдана Хмельницького, а також представники ЗВО з Болгарії, Греції, Києва, Запоріжжя, Львову, Кропивницького.

Було проведено майстер-класи:

– «Академічна доброчесність в контексті європейських практик» – секретар Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів та молодих вчених; в.о. секретаря Ради молодих вчених МДПУ імені Богдана Хмельницького, викладач-стажист кафедри початкової і спеціальної освіти Анастасія Сухомлінова;

– «Секрети успішної комунікації» – кандидат історичних наук, доцент, ГО «Прогресильні», співкоординаторка напряму «Онлайн заходи» Наталія Шевченко;

– «Інформаційна гігієна під час війни: фейки та маніпуляція» – викладач-стажист кафедри української мови, аспірантка, членкиня Ради молодих вчених МДПУ імені Богдана Хмельницького Олена Федюніна;

– «Штучний інтелект» – доктор філософії, старший викладач Юрій Сіциліцин.

Олександ Кирієнко, Ольга Негрій, Ксенія Лисенко, Ганна Тутова та Олена Федюніна є членами редакційної колегії матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції здобувачів вищої освіти і молодих учених «Євроінтеграційні орієнтири інноваційного наукового пошуку молоді України» (Запоріжжя – Мелітополь, 27–28 червня 2024 р.). Запоріжжя: Видавництво МДПУ ім. Б. Хмельницького, 2024. 151 с.

Представники РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького за звітний період були учасниками та організаторами міжнародних наукових конференцій,  всеукраїнських наукових конференцій, міжнародних та всеукраїнських форумів, міжнародних та всеукраїнських круглих столів, міжнародних проєктів, виставок, програм, тренінгів, семінарів, воркшопів.

За звітній період представниками РМВ було опубліковано та подано до друку 21 статтю у журналах, що входять до переліку фахових видань України (категорія Б), а також  опубліковано та подано до друку 6 статей, що входять до наукометричних баз даних Scopus та Web of Science (WoS).

Ганна Тутова 14 серпня 2024 року на засіданні разової спеціалізованої вченої ради захистила дисертацію на тему «Різноманіття ґрунтового покриву природного заповідника «Дніпровсько-Орільський» за спеціальністю 091 Біологія. Підготувала роботу на присудження премії Президента України для молодих вчених, тема роботи «Екосистемні сервіси ґрунтової біоти річкового басейну за умов мілітарного впливу та глобальних змін клімату». Також була рекомендована на здобуття стипендії Кабінету Міністрів України для молодих вчених. Ольга Негрій увійшла до складу експертів з акредитації освітніх програм з числа здобувачів освіти «012 Дошкільна освіта» Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Ірина Олійник стала переможцем обласного конкурсу для обдарованої молоді у галузі науки, номінація: фізичне виховання та спорт, категорія: молоді вчені, Запоріжжя 2024. Також Ірина Олійник отримала срібну медаль, сертифікат за перемогу в конкурсі з тематичної номінації «Новітні технології в освітньому процесі закладів вищої освіти». Олександр Кирієнко отримав стипендію мелітопольського міського голови для обдарованої молоді Мелітополя в номінації «Науково-дослідницька та пошукова діяльність». Андрій Сидоренко отримав золоту медаль на XV Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2024». Інноваційна розробка «Біорізноманіття на вітрових станціях в рамках виконання екологічних умов висновку оцінки впливу на довкілля за міжнародними та національними стандартами». Євген Топалов отримав срібну медаль на XV Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2024». Інноваційна розробка «Використання подкастів для формування в учнів старших класів компетентності в «real-life» аудіюванні».

В університеті при кожній кафедрі діють наукові гуртки. На кафедрі економіки, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу та на кафедрі історії та археології працюють по 2 гуртки, також є Міжкафедральний науковий гурток кафедри теорії та методики фізичного виховання та кафедри спортивних дисциплін. Також працює студентська наукова лабораторія «Екологічна освіта для сталого розвитку». Всього у університеті діє 20 гуртків та 1 студентська наукова лабораторія членами яких є 516 здобувачів.

  1. Співпраця РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького з науковою молоддю України.

Протягом звітного періоду відбулась робоча зустріч між РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького та молодими вченими Національного університету «Запорізька політехніка». Також відбулася зустріч та підписано меморандум про співробітництво з представниками РМВ Запорізького національного університету. У рамках співпраці було відвідано лабораторію клітинної та організменної біотехнології, музей історії, зоологічний музей. Було обговорено питання організації наукових заходів.

Представники РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького є постіними учасниками засідань Спілки Рад молодих вчених, постійному заході, який проводиться РМУ при МОН України з метою обговорення поточних проблем та шляхів їх вирішення; стану та перспектив розвитку Рад молодих вчених; методів активізації діяльності та помноження результативності роботи.

17 травня 2024 р. відбувся VIІІ науково-популярний захід «Ніч молодіжної науки – 2024 в умовах війни», організований до Дня науки Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України. У заході взяли участь понад 50 молодих учених з різних регіонів України, які у цікавій формі презентували свої здобутки, досягнення, результати досліджень. Учасників привітав заступник Міністра освіти і науки Украіни Денис Курбатов та Голова Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України Олеся Ващук, перший заступник Голови РМУ при МОН Анастасія Сімахова, яка модерувала захід. В заході взяли участь представники РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького. Ганна Тутова представила доповідь на тему «Застосування світової довідкової бази ґрунтових ресурсів (WRB) для моніторингу різноманіття ґрунтового покриву заповідних територій». Анастасія Сухомлінова виступила з темою «Лідерські вектори реалізації молодіжної політики в умовах викликів і змін».

18 травня 2024 року представники Ради молодих вчених МДПУ імені Богдана Хмельницького Анастасія Сухомлінова, Ганна Тутова, Олена Федюніна та Андрій Сидоренко – організатори та учасники майстер-класу «Академічна доброчесність: від розмов до конкретних результатів», який проводився до Дня науки в Україні

15 червня 2024 року Ольга Негрій, Анастасія Сухомлінова та Ірина Негрій стали учасниками воркшопу для цільової групи молоді з числа внутрішньо переміщених осіб «Молодь 2035». Метою заходу стало проаналізувати поточний стан справ у різних сферах молодіжної політики для врахування цих даних під час розробки Концепції Державної цільової соціальної програми «Молодь України» на 2026-2030 роки.

18 червня 2024 року, на базі Запорізького національного університету у змішаному форматі вперше відбулись координаційні збори Рад молодих учених та Наукових товариств студентів, аспірантів і докторантів Запорізької області та інших міст за участі РМУ при МОН України. З вітальним словом до учасників виступила голова Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України Олеся Ващук. Від МДПУ імені Богдана Хмельницького на заході в режимі офлайн були присутні Олександр Кирієнко, Анастасія Сухомлінова, Ганна Тутова, а також Ксенія Лисенко в режимі онлайн. Молоді науковці виступили з доповідями, презентували здобутки та перспективи молодих вчених університету, а також про шлях від здобувача освіти до викладача.

7 липня 2024 року представники РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького Олександр Кирієнко, Альона Чорна та Ганна Тутова взяли активну участь у роботі Всеукраїнського молодіжного форуму «Державотворець: молодь у відновленні держави» у місті Києві. Участь у Форумі взяли близько 550 молодих людей з різних областей України. На відкритті форуму до молоді звернулись:

–   голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук;

–   заступник Керівника Офісу Президента України Олексій Кулеба;

–   очільник Міністерства молоді та спорту України Матвій Бідний;

–   директорка Київської школи державного управління Анна Міщенко.

З 29 липня по 2 серпня Ірина Негрій взяла участь у молодіжному обміні «ВідНОВА:UA». Метою програми є залучити молодь до відновлення України шляхом реалізації молодіжних обмінів. Програму «ВідНОВА:UA» впроваджує Міністерство молоді та спорту України, Всеукраїнський молодіжний центр, UNDP в Україні у партнерстві з ГО «Молодіжний центр Волині» за фінансування урядів Данії та Японії.

10-12 серпня 2024 року заступниця голови РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького Ольга Негрій взяла участь в Украінському молодіжному форумі «Вільні мріяти» 2024. Захід зібрав на одному майданчику близько трьохсот представників та представниць молодіжної сфери з різних куточків України, які працювали в групах над напрацюваннями пропозицій до Концепції програми «Молодь України» на 2026-2030 рр. На заході були присутні:

– Президент України Володимир Зеленський;

– Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук;

– Прем’єр-міністр Денис Шмигаль;

– Очільник Міністерства молоді та спорту України Матвієм Бідним;

– Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак.

З 26 серпня по 1 вересня заступниця голови Ради молодих вчених МДПУ імені Богдана Хмельницького, асистент кафедри дошкільної освіти і соціальної роботи Негрій Ольга взяла участь у національному освітньо-професійному курсі для молоді «Державотворець: шлях до відновлення держави. Учасники програми мали унікальну можливість наживо поспілкуватися з:

Руслан Стефанчук – Голова Верховна Рада України;

Матвій Бідний – Очільник Міністерства молоді та спорту України;

Анна Міщенко – директорка Київської школи державного управління імені Сергія Нижного;

Андрій Шевченко – Голова місії Світового Конґресу Українців в Україні, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Канаді (2015-2021), екс-заступник Міністра оборони України з питань європейської інтеграції;

Taras Vysotskyi – Очільник Міністерства аграрної політики та продовольства України;

Ольга Бабій – радницею Секретаря Ради національної безпеки і оборони України;

Віктор Дубовик – генеральним директором Директорату з питань правової політики Офіс Президента України;

Oleksandr Korniyenko – першим заступником Голови Верховної Ради України;

Галиною Юровською – суддею Конституційного Суду України;

Миколою Сєргою – військовослужбовцем Збройних Сил України, очільником Культурний Десант;

Igor Zhovkva – заступником Керівника Офісу Президента України;

Олег Немчінов – Міністр Кабінету Міністрів України;

Mihail  Radutsky – Народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування;

Олександр Соколов – Заступник Директора Державного бюро розслідувань;

Haider Stanislav – заступник Міністра оборони України;

Viktor Pavlushchyk – голова Національного агентства з питань запобігання корупції та багато інших спікерів.

Програма ініційована Міністерство молоді та спорту України та Всеукраїнський молодіжний центр, реалізується Українська студентська ліга та Київська школа державного управління ім. С. Нижного за фінансової підтримки Фонд “МХП-Громаді”, GIZ Ukraine та NDI Ukraines.

Опубліковано книгу «Ради молодих вчених: 2023. Сила команд». На більше, ніж 400 сторінок Книги представлено діяльність 56 Рад молодих вчених закладів вищої освіти та наукових установ України. До команди авторів видання увійшли і молоді науковці нашого Університету – представники Ради молодих вчених МДПУ імені Богдана Хмельницького, які на 9 сторінках виклали основну інформацію про досвід роботи в умовах релокації ЗВО, активну участь у науковому житті Університету, реалізацію численних проєктів і поділились планами на майбутнє.

30 вересня відбулась зустріч Рад молодих учених та наукових товариств молоді закладів вищої освіти. Олександр Кирієнко та Ольга Негрій представляли РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького. У зустрічі взяли участь представники Ради молодих вчених ЗНУ та представники Харківського національного педагогічного університету, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Запорізької політехніки, Запорізького державного медико-фармацевтичного університету, Хортицької академії, Інституту біології тварин НААН, Бердянського державного педагогічного університету, Мелітопольського державного педагогічного університету, Криворізького державного педагогічного університету, Класичного приватного університету, Таврійського агротехнічного університету. До зустрічі долучились усі учасники, які виявили бажання об’єднатися та співпрацювати. У ході спілкування відбулось остаточне обговорення утворення спільноти та затвердження загального Меморандуму про створення наукової спільноти молоді та подальшу співпрацю. Ініціатором створення першої наукової спільноти молоді у Запорізької області виступила Рада молодих учених ЗНУ, яка спонукала до об’єднання Рад молодих учених та наукових товариств студентів, аспірантів Запорізької області та інших міст заради спільної підтримки молоді та їх наукової діяльності.

1 листопада за ініціативи Департаменту освіти і науки Запорізької ОДА відбулася зустріч робочої групи для формування складу Ради молодих вчених при Запорізькій обласній державній адміністрації. Від Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького до складу робочої групи увійшли представники Ради молодих вчених університету – Олександр Кирієнко, Ганна Тутова, Олена Федюніна та Анастасія Сухомлінова. Також у зустрічі взяли участь представники Національного університету «Запорізька політехніка» та Запорізького національного університету. Олександра Кирієнка було обрано заступником голови робочої групи, Анастасію Сухомлінову – секретарем робочої групи. Ініціативна група відповідатиме за організацію та координацію процесу створення Ради молодих вчених, яка стане платформою для підтримки та розвитку наукового потенціалу молодих дослідників Запорізької області. Метою діяльності Ради є сприяння реалізації прав молодих вчених щодо їх участі у формуванні та реалізації державної політики у сфері наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, захисту їх прав та інтересів та забезпечення їх активної участі у проведенні наукових досліджень.

8 листопада 2024 р. відбувся ІХ науково-популярний захід «Ніч молодіжної науки – 2024 в умовах війни», організований Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України до Дня науки. У заході взяли участь понад 50 молодих учених з різних регіонів України, які у цікавій формі презентували свої здобутки, досягнення, результати досліджень. Учасників привітали Генеральний директор Директорату розвитку науки Міністерства освіти і науки України Григорій Мозолевич та Голова Ради молодих учених при МОН України Олеся Ващук, перший заступник Голови РМУ при МОН Анастасія Сімахова, яка модерувала захід. В заході взяли участь представники РМВ МДПУ імені Богдана Хмельницького. Голова Ради Олександр Кирієнко представив доповідь на тему «Pedagogical system of formation of health-preserving competencies of the adult population in the USA». Заступник голови Ради Ольга Негрій виступила з темою «Рекомендації для педагогічних працівників та батьків щодо педагогічної підтримки дітей раннього віку у надзвичайних ситуаціях». Також свою доповідь на тему «Вплив психологічного клімату на результативність змагальної діяльності в волейболі» представила секретар Ради Ірина Олійник.

Актуальна інформація систематично розміщується на веб-сторінці РМВ на офіційному сайті Університету: Рада молодих вчених і наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів та молодих вчених (https://mdpu.org.ua/nauka/rada-molodih-vchenih/) та в групі «Рада молодих вчених МДПУ імені Богдана Хмельницького» (https://www.facebook.com/groups/349347848036870)  у соціальній мережі Facebook.