Наукова діяльність в МДПУ імені Богдана Хмельницького є невіддільним складником освітньої діяльності та проводиться у таких напрямах: державна атестація Університету в частині провадження наукової (науково-технічної) діяльності; наукова діяльність кафедр, центрів і лабораторій; виконання науково-дослідних робіт, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету; видання наукових журналів вільного доступу; публікаційна активність співробітників у національних і міжнародних виданнях, а також у виданнях, що індексуються світовими наукометричними базами (Scopus, Web of Science); участь Університету у міжнародних і національних наукових та освітньо-наукових проєктах; участь у міжнародних та всеукраїнських рейтингах; організація і проведення конференцій, семінарів та інших наукових заходів різного рівня; діяльність Центру трансферу технологій; підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів; діяльність Ради молодих вчених та Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Університету.
У 2024 році науково-педагогічні працівники Університету проводили пошукові науково-дослідні роботи, які зареєстровані в УкрІНТЕІ, включені до тематичного плану Університету та виконуються у межах кафедральної тематики. На конкурсному відборі проєктів фундаментальних наукових досліджень, прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок за рахунок державного бюджетного фінансування на 2024 рік Університет не отримав підтримки.
У 2024 році було підготовлено проєкти для фінансування за рахунок коштів державного бюджету за бюджетною програмою «Наукова і науково-технічна діяльність закладів вищої освіти та наукових установ» (КПКВК 2201040) і подано через Національну електронну науково-інформаційну систему «URIS»: проєкт фундаментального наукового дослідження «Моніторинг впливу військових дій на довкілля засобами дистанційного зондування Землі для екологічного відновлення річкових басейнів» (науковий керівник – доктор біологічних наук, професор Олександр Жуков), проєкт прикладного наукового дослідження «Соціальна компетентність студентської молоді як маркер демократичного відновлення повоєнного українського суспільства» (науковий керівник – доктор соціологічних наук, професор Наталя Глебова) та проєкт фундаментального дослідження «Екосистемні сервіси ґрунтової біоти річкового басейну за умов мілітарного впливу та глобальних змін клімату» (науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент Ернест Муртазієв) на конкурс молодих науковців. Виконання наукових досліджень також здійснюється за національними й міжнародними проєктами та грантами, а також за рахунок власних коштів і коштів замовників.
Виконання фундаментальних досліджень в Університеті має на меті отримання наукового продукту – нових теорій, концепцій, методів, методик, моделей тощо. Прикладні дослідження спрямовано на виконання інноваційних розробок, зорієнтованих на кінцевий результат у вигляді нових технологій, нових матеріалів, комп’ютерних програм тощо, що суттєво підвищує їх конкурентоспроможність, істотно розширює впровадження результатів та відповідає нагальним вимогам наукової галузі в умовах воєнного стану в Україні.
Наукова та науково-технічна діяльність у 2024 році в Університеті здійснювалася на 19 кафедрах. Проводилася відповідно до Закону України «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки» (№ 2519-VІ від 9.09.2010 р., зі змінами, внесеними згідно із Законами № 5460-VI від 16.10.2012 р., ВВР, 2014, № 2-3, ст.41, № 848-VIII від 26.11.2015 р., ВВР, 2016, № 3, ст.25, № 1162-IX від 29.01.2021 р., № 2031-IX від 01.02.2022 р., № 2859-ІХ від 12.01.2023 р.), Постанова Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2024 р. № 476 «Про затвердження переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на період до 31 грудня року, наступного після припинення або скасування воєнного стану в Україні», тематики наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок Міністерства освіти і науки України на 2022- 2026 роки, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 03.02.2022 р. № 109 (зі змінами).
В Університеті здійснюється наукова діяльність за атестованими напрямами, зокрема у межах кваліфікаційної групи «Б» за напрямом «Біологія та охорона здоров’я», групи «В» – за напрямом «Суспільні науки». Фінансування напряму «Біологія та охорона здоров’я» в МДПУ імені Богдана Хмельницького здійснювалося Міністерством освіти і науки України за кодом 2201390 «Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень і науково-технічних(експериментальних) розробок у закладах вищої освіти» в 2024 році отримано не було, у 2023 році і становило 26400 грн.
Упродовж 2024 року в Університеті продовжувалося здійснення платних наукових послуг (наукових онлайн-семінарів, наукового консультування, проєктної діяльності), спрямованих на розвиток і популяризацію інновацій у різних напрямах науки, підвищення ефективності використання наукового потенціалу та залучення додаткового фінансування діяльності науково-педагогічних працівників кафедр. Здійснювалася ця діяльність відповідно до Положення про надання платних послуг у Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького у сфері наукової та науково-технічної діяльності. Різноманітні наукові послуги, що надавалися впродовж року в Університеті, були спрямовані на творення нового знання, популяризацію наукових і науково-методичних досягнень співробітників Університету для потреб споживачів – як фізичних, так і юридичних осіб.
Для цього колективом Університету попередньо було проведено роботу зі створення наукових послуг і продукції для потреб приватних та неурядових секторів, впровадження наукових здобутків у роботу організацій та підприємств тощо. Через повномасштабну війну в Україні процес комерціалізації є дещо уповільненим, проте наразі науково-педагогічні працівники зорієнтували розробку нових наукових послуг на післявоєнне відновлення і готуються до їх упровадження. У межах участі Університету у проєктах програми
ERASMUS+ Bringing Opportunities and Organizational Success To Small Local Universities in Ukraine (BOOST), номер проєкту 101083203 — BOOST – ERASMUS-EDU-2022-CBHE; 101082858 «MOOC-based micro-credentials for teacher professional development» (CRED4TEACH); 101083077 Universities-Communities: strengthening cooperation; 101083321 Модуль Жана Моне «Strengthening the EU common values through the policy of multilingualism in the education and training of future teachers» (UNICOM); 101129379 «Boosting university psychological resilience and wellbeing in (post-)war Ukrainian nation (BURN).
Продовжуються імплементація І циклу міжнародного проєкту «Strengthening the EU common values through the policy of multilingualism in the education and training of future teachers» («Зміцнення спільних цінностей ЄС через політику багатомовності в освіті та підготовці майбутніх учителів») № 101083321 – SEUCV ETT-ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH за міжнародною програмою Erasmus+, Модуль Жана Моне (доценти Гончарова О., Маслова А. і Коноваленко Т.)
Проєкт має на меті покращення освітньо-педагогічного процесу в Україні, наближення його до європейських стандартів у сфері викладання іноземних мов, створення основи для вивчення та викладання іноземних мов з раннього віку та поширення спільних цінностей ЄС. Загальний бюджет проєкту – 30 000,00 Є. Термін виконання: 01.02.2023 р. – 31.01.2026 р.
У 2023 році ще один проєкт програми Еразмус+ 101129379 Boosting university psychological resilience and wellbeing in (post-) war Ukrainian nation, спрямований на розбудову потенціалу вищої освіти, здобув фінансування від Європейського Союзу. Активна фаза його реалізації продовжується.
Загальна сума оплати наукової діяльності за 2024 рік в межах реалізації міжнародних грантів становить – 1075110,57 грн.
З 14 червня 2024 року по 18 червня 2024 року був проведений науково-практичний семінар «Використання сучасних приладів у викладанні шкільного курсу географії в умовах Нової української школи» (доцент Гришко С., старший викладач Непша О.). Сума отриманих коштів – 9633 грн.
З 02 вересня 2024 року по 03 вересня 2024 року проведений науково-практичний семінар «Теоретико-методологічні аспекти вивчення екзерсису народно-сценічного танцю біля станка» (доцент Червонська Л.). Сума отриманих коштів – 4083,33 грн.
Отже, організація наукової та науково-технічної діяльності на кафедрах Університету сприяє його розвитку попри критичні та складні обставини функціонування; є запорукою розвитку інноваційного мислення, аналітичних та креативних здібностей науково-педагогічних працівників і здобувачів; створює умови для формування їхньої здатності до результативної наукової діяльності, спроможності працювати в злагоджених енергійних командах в умовах невизначеності; допомагає науково-педагогічним працівникам знаходитися в стані постійного професійного розвитку й досягати успіху завдяки стратегічному мисленню, що забезпечує закладу вищої освіти можливість поєднання навчання і досліджень, виконання ним освітньої, наукової та суспільної місій задля розвитку інтелектуального потенціалу сучасного українського суспільства.