В Університеті функціонує Асоціація випускників університету, діяльність якої спрямована на створення інформаційної бази даних випускників Університету; проведення опитувань, анкетувань, співбесід з метою вдосконалення освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти; сприяння професійній і соціальній адаптації, працевлаштуванню молодих фахівців – випускників Університету; залучення здобувачів вищої освіти до стажування та практики та ін.
Зворотній зв’язок з роботодавцями здійснюється на підставі проведення щорічних спільних заходів (круглих столів, методичних та науково-практичних семінарів, відкритих форумів з учасниками освітнього процесу), досліджень, опитувань, анкетувань, дискусій, підписання договорів про співробітництво, обговорення спільних проєктів та ін.
Наприклад, 02. 12. 2022 року Запорізький обласний центр патріотичного виховання, Запорізька обласна універсальна бібліотека за підтримки Департаменту культури та інформаційної політики Запорізької обласної державної адміністрації провели круглий стіл, на якому обговорили правові засади патріотично-волонтерської діяльності, організацію волонтерського руху на Запоріжжі. До учасників звернулись Павло Мяло, начальник управління міжнаціональних відносин Департаменту культури та інформаційної політики Запорізької обласної державної адміністрації; Науфаль Хамдані, Голова Асоціації національних меншин Запорізької області; Арабаджи Олена, проректор із заочної форми навчання Університету (Рис. 1.19.).
З доповідями про плідну волонтерську роботу нашого Університету виступили Ернест Муртазієв, куратор з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю та Коваленко Александра, студентка спеціальності «Соціологія» (нагороджена медаллю за «Милосердя та турботу»).
Круглий стіл «Правові засади патріотично-волонтерської діяльності, організація волонтерського руху на Запоріжжі»
Університет активно співпрацює з органами місцевого самоврядування та міською громадою. Результатом цієї співпраці є реалізація різноманітних наукових, соціальних та культурних проєктів сталого розвитку Мелітопольщини.
Наприклад, в межах реалізації договору з освітніми закладами Новенської сільської ради Запорізької області кафедрою психології активно реалізовувалися заходи щодо психологічного супроводу учасників освітнього процесу (для учнів 9-10-11-х класів).
Заходи щодо психологічного супроводу учасників освітнього процесу (для учнів 9-10-11-х класів)
Просвітницька місія Університету поєднує формальну і неформальну освіту. Це акредитовані освітні програми, сертифікаційні програми, програми по підвищенню кваліфікації педагогічних працівників, сесії методичної майстерні педагога Нової української школи, відкриті освітні форуми, науково-практичні конференції різних рівнів. Кожного року освітяни Мелітопольщини підвищували в Університеті свою кваліфікацію за різними освітніми програмам. У свою чергу більше ста закладів, підприємств та установ Мелітополя приймали на виробничу практику здобувачів Університету.
Численними є підписані договори з об’єднаними територіальними громадами, які потребують кваліфікованої консультативної допомоги в галузях освіти, інклюзивної освіти, природоохоронної діяльності, розроблення туристичних маршрутів тощо.
Так, 28.09. – 06.10.2022 р. кандидатом педагогічних наук, старшим викладачем кафедри початкової і спеціальної освіти А. Б. Варениченко було проведено онлайн Тиждень інклюзивної освіти. До співробітництва було запрошено директора «Інклюзивно-ресурсного центру» Ірпінської міської ради Київської області Д. Б. Тимошенко-Ушакову; директора Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Маяківської сільської ради Одеської області В. В. Гладишеву
Тиждень інклюзивної освіти
Для вирішення спільних проблем та реалізації спільних завдань щодо ефективного розвитку Мелітопольської територіальної громади науковці Університету є членами робочих груп з розроблення та реалізації «Стратегії розвитку міста Мелітополя до 2030 року», «Плану реалізації Маркетингової стратегії міста Мелітополя», здійснюють науковий супровід моніторингу виконання «Плану інтеркультурної інтеграції міста Мелітополя». Місто тісно співпрацює з Центром соціологічних досліджень Університету (директор Центру, доцент Л. В. Афанасьєва, також є радником міського Голови з питань інтеркультурної інтеграції), який постійно проводить ці та інші моніторингові опитування, та спільно з міською радою реалізує міжнародні проєкти Ради Європи.
Викладачі університету цьому році є учасниками проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, у тому числі ромів, та мов меншин в Україні». В рамках цього проєкту 17 жовтня 2022 року відбувся інтеркультурний круглій стіл. Під час заходу також обговорили питання оперативного інформування мешканців тимчасово окупованих територій про зусилля народу, держави, наших друзів і партнерів в боротьбі з російською ордою і невідворотність перемоги над агресором та відновлення української влади; провели моніторинг гуманітарної ситуації, потреб мешканців, можливостей організації нових каналів невідкладної допомоги; задокументували акти етноциду, культурного і релігійного шовінізму з боку окупантів і колаборантів на території громади; провели технологічну організацію каналу для виявлення, документування, інформування світової спільноти та постійного деталізованого інформаційного розголосу воєнних і гуманітарних злочинів окупантів і колаборантів на території громади.
Інтеркультурний круглій стіл проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, у тому числі ромів, та мов меншин в Україні»
Університет надає всебічну допомогу національно-культурним товариствам міста в організації конференцій, круглих столів, семінарів; готовий до співпраці для проведення тижнів національних культур. В Університеті працюють Центр болгаристики, Центр із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я, які є модераторами вивчення поліетнічних процесів у регіоні та дослідження історії, культури національних спільнот Запорізького Приазов’я та ін. Так, 09.08.2022 р. до Дня корінних народів світу було проведено міжнародний інтерактивний круглий стіл «Збереження ідентичності корінних народів в умовах війни та глобальних викликів XXI ст.» Директорка Центру із дослідження нематеріальної культурної спадщини доцентка О. С. Арабаджи є членом консультативної ради Державної служби України з етнополітики та свободи совісті з питань реалізації Закону України «Про корінні народи»; членом Експертної ради з питань нацменшин та корінних народів при Представнику Уповноваженого Верховної Ради України з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів. Так, 26–27.04.2022 р. доцент О. С. Арабаджи виступила з доповідями на 21 сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів щодо геноциду корінних народів України з боку російських окупантів.
Також доцент О. С. Арабаджи брала участь у Консультативній зустрічі представників Ради Європи з національними меншинами та національними/місцевими органами влади (31.05.2022 р., Страсбург); у експертній дискусії «Вразливі групи на тлі повномасштабної війни: специфіка ситуації та рекомендації урахування потреб» (15.07.2022 р., Київ); у обговореннях законопроекту «Про національні меншини (спільноти) України» (07.10. та 21.11.2022 р., Київ). Наукова та освітня діяльність Центру із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я знайшли відображення у журналі ЮНЕСКО «Living heritage» (07-08.05.2022 р. ISSN 2683-0256, p/83-92).
СПІВПРАЦЯ УНІВЕРСИТЕТУ З ОРГАНАМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ГРОМАДОЮ, БІЗНЕС-ПАРТНЕРАМИ, ДОСЛІДНИЦЬКИМИ УНІВЕРСИТЕТАМИ ТА НАУКОВИМИ ЗАКЛАДАМИ
Університет – один з провідних педагогічних вузів України, що славиться своєю активною позицією в реалізації соціальних та культурних регіональних проєктів сталого розвитку й становлення громадянського суспільства, значними напрацюваннями і ґрунтовною експертно-науковою галузевою базою.
На рівні області науковці Університету є:
-
членами координаційної групи Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації щодо взаємодії суб’єктів із надання соціально-психологічної допомоги особам, демобілізованим з лав ЗСУ, Національної Гвардії України, Прикордонної служби України, учасникам АТО та їхнім сім’ям (Наказ Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації № 50 від 25.03.2015р. «Про створення координаційної групи щодо взаємодії суб’єктів із надання соціально-психологічної допомоги особам, демобілізованим з лав Збройних Сил України, Національної Гвардії України, Прикордонної служби України, учасникам антитерористичної операції та їхнім сім’ям»);
-
членами робочої групи експерименту Всеукраїнського рівня за темою «Система підготовки фахівців соціальної сфери до національно-патріотичного виховання дітей та молоді на засадах соціального партнерства» на базі навчальних закладів Запорізької області у 2017 – 2022 роках» (наказ МОН України № 313 від 03.04.2018 р.); членами робочої групи з розробки стратегії розвитку туризму Запорізької області (розпорядження голови обласної державної адміністрації № 382 від 01.09.2020 р.).
-
На рівні міста та новоутвореної громади науковці Університету є:
-
ініціаторами розробки Інтеркультурної стратегії міста (затверджено рішенням сесії VI скликання Мелітопольської міської ради Запорізької області № 13 від 30.07.2015 р. «Про затвердження Плану міжкультурної інтеграції міста Мелітополя до 2020 року»). Завдяки належному комплексному науковому супроводу і системному моніторингу соціальних проблем міста, міська громада отримала можливість своєчасної оцінки ефективності взаємодії органів самоврядування та національно-культурних товариств, визначати пріоритети в розробці інтеркультурної міської політики в реалізації «Стратегії розвитку міста Мелітополя», тим самим координуючи зусилля мерії, міських відділів освіти й культури, міської громади та Асоціації національних громад. Аналіз отриманих показників дозволив науково обґрунтувати пріоритетні напрямки «Плану міжкультурної інтеграції м. Мелітополя», основною метою якого є створення умови та нових можливостей для динамічного, інклюзивного та дійсно інтеркультурного суспільства за участі всіх мешканців міста, незалежно від їхнього етнічного походження, віросповідання, віку, статі, чи освіти (розпорядження міського голови № 697-р від 24.10.2016 р. зі змінами згідно розпорядження міського голови № 65-р від 07.02.2017.; № 95-р від 28.02.2020 р. «План міжкультурної інтеграції м. Мелітополя до 2020 року», «Комплексна програма інтеркультурної інтеграції міста Мелітополь на 2021-2023 р.р.»). Одним із пріоритетних напрямків реалізації «Комплексної програми інтеркультурної інтеграції міста Мелітополь на 2021-2023 р.р.» є збільшення кількості заходів, спрямованих на зміцнення культурного розмаїття та сприяння міжкультурній взаємодії та діалогу. В рамках цієї програми науковці Унверситету приймають участь у міжнародних проєктах: ICC Competence Development area: Introducing and Engaging Diversity Globally (IEDG); ICC Competence Development area «Боротьба з чутками» (2021-2022); Ради Європи «Етнічні спільноти і спільність: запорука громадської активності та довіри» (2022);
-
членами робочої групи з реалізації маркетингової стратегії міста Мелітополя (розпорядження № 502-р від 20.11.2018 р. «Про затвердження складу робочої групи з реалізації маркетингової стратегії міста Мелітополя»);
-
експертами та проєктними менеджерами з питань туризму в Агенції розвитку м. Мелітополь;
-
виконавцями комплексного науково-прикладного дослідження актуальних запитів мелітопольської молоді та розроблення практичних рекомендацій для підвищення ефективності міської молодіжної політики «Дорожня карта підвищення індексу благополуччя молоді Мелітополя» (дослідження проводилось на замовлення управління культури та молоді Мелітопольської міської ради Запорізької області);
-
учасниками проєкту «Містки громадської активності» (освітнє спрямування проведеного картування у рамках реалізації цього проєкту обумовлювалось приєднанням міста Мелітополя Запорізької області до всесвітньої спільноти прогресивних міст, що підтримали Пекінську декларацію та задекларували пріоритетом свого розвитку підтримку освіти упродовж життя);
-
членами проєктної групи з питань туризму Агенції розвитку м. Мелітополь та координаторами діяльності відділу маркетингу та туризму виконавчого комітету ММРЗО (доцент Л. Афанасьєва є радником мера м. Мелітополя з питань інтеркультурності; професор В. Воровка є головою «Спілки краєзнавців Мелітопольщини»; кандидат географічних наук, доцент О. Арабаджи є директором науково-методичного центру з вивчення нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я).
-
Мелітопольський район і ОТГ регіону (участь у розробці регіональних програм з охорони, використання та управління природними (рослинними) ресурсами);
-
в сфері туризму співпраця із 16 громадами Мелітопольського району в рамках Меморандуму про співпрацю з Агенцією розвитку Мелітополя та Рамкової угоди з Мелітопольським виконавчим комітетом в Запорізькій області;
-
Мелітопольський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (надання соціальних послуг, наукове співробітництво);
-
Служба у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області (психолого-педагогічний супровід кандидатів у батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків та патронатних вихователів; спільні науково-методичні конференції, семінари, наради);
-
Управління освіти Мелітопольської міської ради Запорізької області;
-
Відділ освіти Мелітопольської районної державної адміністрації (надання соціальних послуг, наукове співробітництво, надання консультативної допомоги щодо науково-дослідної роботи учнів; сертифікаційна програма «Англійська мова для держслужбовців»);
-
Агенція розвитку міста Мелітополя (створення освітньо-професійної програми «Українська мова і література та комунікативна лінгвістика», Центру сприяння розвиткові й функціонуванню української мови, відкриття «Курсів з підготовки до складання іспиту на рівень володіння українською мовою держслужбовцями та претендентами на отримання громадянства України», перекладацький супровід зустрічей та надання послуг письмового перекладу);
-
Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської міської ради Запорізької області (реалізація Наукової теми, яка виконується за рахунок коштів державного бюджету «Розробка методології психолого-педагогічного супроводу сімей, які виховують дітей з особливими потребами», № держреєстрації: 0119U02003);
-
Комунальний заклад «Мелітопольська спеціальна загально-освітня школа‑інтернат «Гармонія» Запорізької обласної ради (проходження навчальних та виробничих практик);
-
співпраця з фахівцями навчальних установ (логопеди ЗДО, вчителі ЗНЗ), медичних закладів (лікар-невролог дитячого КУ «Мелітопольська міська дитяча лікарня»; педіатр, лікар-отоларинголог дитячий м. Мелітополя), практичний психолог КУ «Мелітопольська міська дитяча лікарня»;
-
Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю ММР ЗО (надання соціальних послуг, наукове співробітництво);
-
Мелітопольське Товариство болгарської культури «Балкани» та Недільна болгарська школа імені Святих Кирила та Мефодія (кафедра теорії і методики музичної освіти та хореографії);
-
ГО «Мелітопольська міська єврейська община»;
-
Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Зміна» (договір про надання консультаційних послуг);
-
Обласний методичний центр культури і мистецтва запорізької обласної ради;
-
Запорізький міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг та наукове співробітництво);
-
Якимівська селищна рада Якимівського району ЗО та Якимівська ОТГ (надання наукових послуг з розроблення проєкту реконструкції зелених насаджень);
-
Чорноземненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Якимівської районної ради Запорізької області (надання консультативної допомоги щодо науково-дослідної роботи учнів);
-
Вільнянська ОТГ (стратегічна екологічна оцінка);
-
Кирилівська ОТГ (озеленення території, екологічне обґрунтування природокористування, надання консультативної допомоги щодо науково- дослідної роботи учнів);
-
Приазовська ОТГ Мелітопольського району; Олександрівська ОТГ Мелітопольського району; Терпінівська сільська рада Мелітопольського району Запорізької області; Новенська сільська рада (надання психологічної допомоги педагогам, батькам, учням ЗЗСО та дітям дошкільного віку);
-
Відділ освіти, культури, молоді, спорту, туризму та архівної роботи Олександрівської сільської ради (надання психологічної допомоги педагогам, батькам, учням ЗЗСО та дітям дошкільного віку;
-
Комунальний заклад «Новомиколаївська загальноосвітня школа- інтернат І-ІІ ступенів» (надання наукових консультаційних послуг педагогічним працівникам);
-
Комунальний заклад «Василівська загальноосвітня спеціальна школа‑інтернат» Запорізької обласної ради (наукове співробітництво);
-
Філія Державної установи «Центр пробації» в Запорізькій області (проведення спільних конференцій, круглих столів, семінарів, отримання Органом пробації практичної допомоги з боку здобувачів Університету в роботі з суб’єктами пробації та їх родинами).
Співпраця з бізнес-партнерами:
-
ТОВ «Молочно-жировий комбінат «Південний»; ФОП «Вакарь» м. Мелітополь; КП «Мелітопольський міський парк культури и відпочинку ім. Горького» Мелітопольської міської ради Запорізької області; Ландшафтна компанія «Зелене життя» м. Мелітополь;
-
Департамент капітального будівництва та житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради Запорізької області (розробка і впровадження системи роздільного збору твердих побутових відходів у м. Мелітополь);
-
Туристична агенція «Kolibri Тур», Туристична агенція «Браво Тур», Туристична агенція «Караван travel»;
-
Науково-дослідний центр «Дніпровська природна інспекції»;
-
ТОВ «АВТОСВІТ»; ТОВ «АВТОТРАНСКОМ»; ТОВ «ХОРС» (розробка перспективного плану розвитку приватного підприємства); ТОВ «КРУГ» (розробка стратегії розвитку підприємства малого бізнесу); ТОВ «ТМ «Еталон» (розробка стратегії розвитку підприємства в умовах кризи); ТОВ «Інтерцил» (розробка стратегії розвитку підприємства);
-
Мелітопольський осередок ГО «Батьки за вакцинацію»; ГО «Ком’юніті плюс»; ГО ЦеГрІн; ГО Платформа розвитку міст; ГО «Товариство символдрами України» (м. Одеса) (наукове співробітництво);
-
Запорізький обласний благодійний фонд «Маріам» (організація науково-освітніх, виховних заходів та проектів);
-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародна організація символдрама в Ізраілі та Україні» (м. Одеса) (наукове співробітництво).