Участь у Форумі національних спільнот України

7 червня 2024 року проректорка з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи та завідувачка кафедри соціології та філософії Людмила Афанасьєва взяли участь у Форумі національних меншин (спільнот) України: європейська перспектива, діалог, захист прав, який відбувався у місті Києві. Форум було присвячено стану реалізації реформи з удосконалення українського законодавства у сфері етнополітики, а також забезпеченню прав національних меншин України в умовах триваючої війни. У заході взяли участь близько 150 представників державних інституцій, міжнароднихорганізацій, національних спільнот, закладів вищоїосвіти тощо. На Форумі виступили: Ольга Стефанішина, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції; Олександр Корнієнко, Перший заступник Верховної Ради України; Катаріна Матернова, Посол Європейського Союзу в Україні; Халвард Горсет, Голова Департаменту з питань антидискримінації Ради Європи; Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини; Віктор Єленський, Голова Державної служби Україниз етнополітики та свободи совісті; Мартін Мюлек, координатор з питань політики, основ верховенства права, боротьби з шахрайством та фінансового менеджменту Європейської Комісії; Микита Потураєв, Голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційноїполітики;  Михайло Спасов, Представник Уповноваженого Верховної Ради України з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійнихпоглядів. У доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубянця було представлені результати соціологічного дослідження науковців МДПУ імені Богдана Хмельницького щодо становища етнічних спільнотна тимчасово окупованих територіях. Форум став платформою для діалогу та консолідації українського суспільства в умовах повномасштабної війни росії проти України.



 

ПАРТНЕРСТВО У СФЕРІ ОСВІТИ, НАУКИ ТА КУЛЬТУРИ ТРИВАЄ

6 червня 2024 року підписано Договір про співпрацю між Мелітопольським державним педагогічним університетом імені Богдана Хмельницького в особі ректорки, доцента Наталі ФАЛЬКО та Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка в особі ректорки Марини ГРИНЬОВОЇ.
Договір укладено з метою зміцнення зв’язків у науковій та освітній сферах, взаєморозуміння та дружби двох закладів вищої освіти! Завданнями співробітництва є: обмін адміністративним досвідом, а також науково-педагогічними кадрами для читання лекцій і спецкурсів;
Обмін науковою літературою; участь в міжнародних конференціях, симпозіумах, конгресах організованих ЗВО; розробка спільних наукових проєктів, пропозицій, ноу-хау, грантових заявок, спрямованих на покращення діяльності ЗВО, та які фінансуються іншими міжнародними грантодавцями, у т.ч. Європейським Союзом; навчання фахівців в аспірантурі; організація курсів підвищення кваліфікації і стажувань на паритетних засадах;
підтримка та участь у публічних заходах, організованих ЗВО;
проведення спільних культурних та спортивних заходів; розповсюдження власних рекламно-інформаційних матеріалів на території ЗВО, серед співробітників та студентів ЗВО; проведення спільних рекламних кампаній, виступів і публікацій в ЗМІ, мережі Інтернет та інших акцій, спрямованих на популяризацію освітніх послуг; участь в інших програмах та проєктах, розроблених з урахуванням спільних інтересів.

 

УЧАСТЬ У  ГРОМАДСЬКОМУ ФОРУМІ

3 червня 2024 року проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи взяла участь у громадському форумі «Шлях до деінституціоналізації: партнерство держави та громадянського суспільства для розвитку соціальних послуг»!
З презентацієй роботи держави в розвитку соціальних послуг виступила заступниця Міністра соціальної політики України Уляна Токарєва.
Про підтримку європейського шляху України з боку міжнародної спільноти розповіла заступниця директора Міжнародного Фонду “Відродження” Інна Підлуська. У дискусії «Уможливлюючи гідне життя для кожної людини у громаді» виступили уповноважена Президента з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна, представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова. Пані Олена Арабаджи взяла активну участь у практикумах форума, де обговорювались питання пріоритетів в розбудові соціальних послуг громадах, мережі надавачів соціальних послуг тощо.

 

УЧАСТЬ У ХІІ МІЖНАРОДНОМУ ФЕСТИВАЛІ «КНИЖКОВИЙ АРСЕНАЛ»


З 30 травня по 2 червня 2024 року в Києві пройшов ХІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», в рамках якого відбулося близько 160 літературних та дискусійних заходів, кураторськихпрограм та виставкових проєктів. 
«Життя на межі» – фокус-тема і основна метафора фестивалю у цьому році.
Книжковий Арсенал є однією з найбільш впливових літературно-мистецьких подій Східної Європи, місією якого є створювання такоі взаємодії міжлюдьми, спільнотами, інституціями, коли поєднанняестетичного переживання та інтелектуального включенняв контексті книги посилює спроможність людини та суспільства. За запрошенням House of Europe участь у Фестивалі взяла проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи. Пані Олена була учасником професійної програми «Роль перекладів літературних творів у просуванні малих мов та загрожених мовнаціональних спільнот на прикладі програм CELA, грантів на переклад House of Europe для українських видавців та проєкту «Кримський інжир».Серед спікерів заходу –заступник генерального директора Українського інституту, журналіст, правозахисник Алім Алієв; викладачка та перекладачка Мар’яна Климець;
програмна менеджерка House of EuropeТетяна Манзюк.
Модерувала захід – перекладачка, редакторка, менеджерка культурних проєктів Таня Родіонова.Заплановано розробка спільного проєкту щодо видавництва дитячої літератури караїмською – мовою корінного народу України. Сподіваємось на успішне співробітництво з House of Europe!

 

«Університети – громади: посилення співпраці» програми Європейського Союзу Erasmus+

30-31 травня 2024 року в Університеті Генуї (Італія) відбулосьзасідання координаційної ради проєкту «Університети – громади: посилення співпраці» програми Європейського Союзу Erasmus+, у якому взяла участь проректор з наукової, інноваційної роботи та міжнародної співпраці Тетяна Коноваленко. На порядку денному засідання були питання, пов’язані з результатами першого року реалізації проєкту, перших здобутків і подальших планів на другий рік та в межах другого робочого пакету, лідером якого є Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького. Представниці Інституту вищої освіти НАПН України Олена Оржель і Наталія Шофолова представили аналітику стосовно забезпечення якостіреалізації проєкту. У форматі роботи в групах було організовано обговорення концепції реалізації третьої місії університетами України, умови створення й принципи функціонування Центрів третьої місії. Також учасники засідання вивчили результатиопитувань і фокус-груп, які реалізувалися упродовжпершого року проєкту і які буде висвітлено у спільномунауковому виданні. У засіданні взяли участь представники усіх українських і європейських партнерів проєкту.Проєкт Erasmus + KA 2 CBHE 101083077 «Університети – громади: посилення співпраці» (“Universities-Communities: strengthening cooperation”) (UNICOM) реалізується за співфінансування Європейського Союзу.

 

СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО ТРИВАЄ

29 травня 2024 року в ДК «Орбіта» відбувся звітній концерт дитячих творчих колективів закладу позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району» Запорізької міської ради. Керівником центру є стейголдер університету пані Ірина Чурса. В рамках договору про співробітництво між нашими закладами вже реалізовано наступні проєкти міжкультурного спрямування: Міжнародний фестиваль болгарської національної культури «Баба Марта на українському подвір’ї» та Міжнародний онлайн- фестиваль болгарської культури «Сурва! Сурва! Година!» До учасників звіту-концерту зі словами подяки за активну виховну та творчу діяльність з молоддю звернулась проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи. Вона підкреслила важливість спільної діяльності закладів щодо інтеграції внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованих територій Запорізької області у міську громаду, волонтерської допомоги Збройним Силам України тощо.

 

«Університети – громади: посилення співпраці» програми Європейського Союзу Erasmus+

24 травня 2024 року у рамках проєкту Erasmus + KA 2 CBHE 101083077 “Universities-Communities: strengthening cooperation” (UNICOM) було проведено Круглий стіл «Виклики для університетів і громад: роль і відповідь Офісів третьої місії в українських університетах». Організатором Круглого столу був Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького, який є лідером другого робочого пакету. Модерувала захід проректор з наукової, інноваційної роботита міжнародної співпраці Тетяна Коноваленко.

Метою заходу було обговорення концепції створення Офісів третьої місії в українських університетах як центрів співпраці з громадами, спрямованої на вирішення проблем регіонального і національного рівнів. Під час зустрічі з вітальним словом до учасників звернулася доцент Університету Генуї, координатора проєкту, Діана Спулбер. Вона також окреслила важливість реалізації третьої місії університетами та поділилась досвідом свого університету щодо співпраці з громадою. На заході було представлено деталі проєкту (професор Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, національного координатора, Мар’я Нестерова), підбито підсумки першого робочого пакету (професор Львівського національного університету імені Івана Франка Оксана Головко-Гавришева) та поінформовано про проведені і заплановані заходи й результати другого пакету (доцент Мелітопольського державного педагогічногоуніверситету імені Богдана Хмельницького Тетяна Коноваленко). Професор Національної академії педагогічних наук України Олена Оржель презентувала візію Стратегії реалізації третьої місії університетів та функціонування відповідних офісів. На заході було презентовано очікування громад від університетів та потенційні шляхи їх співпраці. У цьому напрямі особливо цінними були пропозиції від представниці Асоціації нескорених громад Влади Шмалій. Важливим орієнтиром для учасників проєкту стали й ідеї, представлені представницями Міністерства освіти і науки України професором Олександрою Лактіоновою та доцентом Мариною Мругою і представницею Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури УкраїниЛюдмилою Святовець. Упродовж спільної дискусії було обговорено проблеми, які можуть бути вирішені у тісній співпраці закладів вищої освіти з громадами, а також те яким чином така співпраця може бути формалізованою й окресленою у рамкових документах. Жваве обговорення дозволило виокремити нагальні питання, можливі шляхи їх вирішення та перспективу реалізації третьої місії ЗВО в    Україні.



 

28 травня 2024 року підписано Договір про співпрацю між Мелітопольським державним педагогічним університетом імені Богдана Хмельницького в особі ректорки, доцента Наталі Фалько та Інститутом педагогіки Національної академії педагогічних наук України в особі директора, професора Олега Топузова. Договір укладено з метою організації співробітництва у сфері освітньої співпраці. Завданнями співробітництва є: об’єднання зусиль колективів ЗВО з метою створения належних умов та механізмів для системного співробітництва наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників Університету, здобувачів вищої освіти та працівників НАПН; організація підвищення кваліфікації фахівців та працівників ЗВО; розробка та реалізація спільних наукових досліджень, сприяння впровадженню наукових розробок та методичної документації; спільна розробка робочих навчальних планів і програм освітніх компонентів підготовки фахівців з урахуванням чинних вимог; проходження практик здобувачами вищої освіти, обмін інформацією та досвідом у межах освітніх програм з обміну і залучення спільних зусиль на їх розвиток; проведення на базі Університету навчань за освітніми програмами, стажувань, сертифікатних програм, тренінгів, семінарів тощо з метою підвищення кваліфікації працівників НАПН;  організації на базі НАПН стажування для науково-педагогічних працівників Університету

 

ДЕНЬ ВИШИВАНКИ – ЦЕ ДЕНЬ НАШОГО ДУХОВНОГО ЄДНАННЯ ЯК НАЦІЇ

16 травня 2024 року відбулась V Міжнародна науково-практична конференція «УКРАЇНО МОЯ ВИШИВАНА: ЕТНОКУЛЬТУРНИЙ ТА ОСВІТНЬО-ВИХОВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНСЬКОЇ ВИШИВАНКИ» – мистецький захід-конференція за ініціативи Інституту Педагогіки Національної Академії Педагогічних Наук України, виконавчого співкерівника V Міжнародної науково-практичної конференції та Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, пройшов в сучасному просторі столиці «Creative states Arsenal».Зі словами привітань виступили поважні гості:
Василь Кремень, президент Національної академії педагогічних наук України,доктор філософських наук, професор; Іван Федоров, голова Запорізької обласної військової адміністрації, український політик, громадський діяч
Земфіра Кондур, менеджерка проєктів Ради Європи (Страсбург, Франція);
Руслан Горяченко, керівник Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України, доктор філософії; Наталя Фалько, ректор Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького; Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Люба Любчук, голова Світової координаційної освітньо-виховної ради Світового Конгресу Українців (Париж, Франція).  
Модератор конференції – Наталя Богданець-Білоскаленко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України, експерт Ради Європи. Конференція пройшла за підтримки Проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних менших і ромів в Україні», голови Запорізької обласної військової адміністрації Івана Федорова, Мелітопольської міської ради Запорізької області, у співпраці з Координаційним простором допомоги «Мелітополь Саме тут. Київ» та Creative states Arsenal (м. Київ)

 

ВИКЛИКИ & МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСВІТЯН
17 травня 2024 року проректор з наукової, інноваційної роботи та міжнародної співпраці Тетяна Коноваленко, голова Ради молодих вчених Олександр Кирієнко та доцент кафедри географії та туризму Ірина Арсененко взяли участь у панельній дискусії «Виклики & можливості для переміщених освітян», яка відбулася в Львівському державному університеті фізичної культури імені Івана Боберського. Обговорили проблеми, з якими стикаються переміщені заклади освіти й потреби переміщених освітян. Висловилися щодо поточних реформ в галузі освіти й необхідності створення умов для повернення молоді, яка виїхала з України через повномасштабне вторгнення рф.
Особливу увагу приділили питанню працевлаштування випускників закладів вищої освіти, потреб ринку праці й орієнтації на відбудову України. Дізналися про напрями підтримки для переміщених освітян, здобувачів і військових, яку надають структурні підрозділи й науково-педагогічні працівники Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського.
Для учасників заходу також було організовано тренінг «Наші сильні сторони та зони розвитку», який допоміг освітянам переосмислити потенціал свого особистісного і професійного розвитку. Захід відбувся в рамках проєкту ГО «Прогресильні» «Острівці Прогресильності» за підтримки Фонду Фрідріха Еберта. Організаторами заходу були координаторка проєктуЄвгенія Шелест і координаторка Острівця Прогресильності Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Наталія Павленчик. Наприкінці заходу було обговорено перспективи подальшої співпраці Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького і Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського.

 

80-ті РОКОВИНИ ДЕПОРТАЦІЇ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ

18 травня 2024 року виповнилось 80 років від початку депортації радянським режимом кримських татар із Криму. Щороку, до початка повномаштабної війни, на головній площі міста Мелітополя Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького вшановував памʼять жертв страшного геноциду кримськотатарського народу. Наразі, де б ми не були, в цей день ми вшановуємо єдність та незламність наших народів! Цього року родина МДПУ імені Богдана Хмельницького 17 травня вшанувала памʼять жертв геноциду кримськотатарського народу в Шевченківському національному заповіднику (м. Канів), а 18 травня науково-педагогічні працівники Університету мали честь долучитись до глибинної культури Криму, відчути його красу та біль, взявши участь в вечорі-реквіємі «Симфонія Криму. Повернення». У Національній філармонії України, у виконанні Національного президетського оркестру під орудою Ділявера Османа прозвучала симфонічна музика однієї з найяскравіших сучасних кримськотатарських композиторок Ельвіри Емір та поезія польського класика Адама Міцкевича, власне «Кримські сонети» (в перекладі Максима Рильського), написані митцем під враженням від його двомісячної подорожі Кримом. У фінальній частині коцерту прозвучить Ода “О, мій святий народе!” у виконанні оркестру разом зі зведененим хором.Світла пам’ять десяткам тисяч невинним жертвам кримськотатарського народу, які загинули унаслідок депортації 1944 року.

 

ЗАСІДАННЯ ПРЕЗИДІЇ АСОЦІАЦІЇ ВИПУСКНИКІВ УНІВЕРСИТЕТУ

10 травня 2024 року відбулось засідання Президії Асоціації випускників університету. На засіданні були присутні:
Голова Президіі – Андрій Орлов
члени Президії – Михайло Семікін, Артем Шулятьєв, Наталя Фалько, Олена Арабадживипускники університету, стейголдери- Інна Єфименко та Альона Кузнєцова. Асоціація випускників МДПУ імені Богдана Хмельницького була створена у 2019 році з метою сприяння реалізації освітніх і соціально-економічних напрямків розвитку закладу вищої освіти,професійному зростанню випускників, об’єднанню випускників різних років в єдину живу спільноту.Під час зустрічі ректор університету Наталя Фалько підкреслила важливість підтримки своєї альма-матер у важкий час воєнного стану та тимчасової релокації, надала розгорнуту інформаціїщодо освітньої, наукової та соціальної діяльності МДПУ імені Богдана Хмельницького. Голова Президії Андрій Орлов визначив необхідність організації платформи для ефективної внутрішньої комунікації випускників, створення механізму організаційної та фінансової роботи Асоціації, організацію допомоги у працевлаштуванні випускників тощо. Проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи зазначила, що наразі нові покоління випускників, працюючи іноді далеко за межами нашої країни, а то навіть і на інших континентах, демонструють якість отриманої освіти і несуть добру славу про Мелітопольський державний педагогічний університет Богдана Хмельницького.

ПІДПИСАНО ДОГОВІР ПРО СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО
 
10 травня 2024 року підписано Договір про співпрацю між МДПУ імені Богдана Хмельницького та Громадською організацією «Меліта» (м. Запоріжжя).
Громадська організація ефективно співпрацює з відкритим простором допомоги «Саме тут» у Запоріжжі, яку очолює стейголдер нашого університету Інна Єфименко.Договір укладено з метою організації співробітництва у сфері соціально-культурній, освітньої та волонтерської діяльності. Завданнями співробітництва єспільне впровадження соціальних, освітніх, культурних, спортивно-оздоровчих проєктів, що спрямовані на підтримку внутрішньо переміщених осіб та їх інтеграцію у місцеву громаду;
обмін досвідом з соціальної, культурної, волонтерської, просвітницької роботи;
спільна діяльність в рамках грантових програм, а також участь у проєктах міжнародного, українського та регіонального рівнів тощо.


ПІДПИСАНО ДОГОВОРИ ПРО СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО
 
28 квітня 2024 року підписано Договори про співпрацю між МДПУ імені Богдана Хмельницького та громадськими організаціями «Черешнева столиця» (м. Київ) та «Мелітополь незламний» (м. Львів).Громадські організації ефективно співпрацюють з відкритими просторами допомоги «Саме тут» у Києві та Львові, які очолюють члени Президії Асоціації випускників МДПУ імені Богдана Хмельницького Катерина Лещенко та Катерина Корнієнко.
Договориукладено з метою організації співробітництва у сфері соціально-культурній, освітньої та волонтерської діяльності.Завданнями співробітництва є
спільне впровадження соціальних, освітніх, культурних, спортивно-оздоровчих проєктів, що спрямовані на підтримку внутрішньо переміщених осіб та їх інтеграцію у місцеві громади;обмін досвідом з соціальної, культурної, волонтерської, просвітницької роботи;спільна діяльність в рамках грантових програм, а також участь у проєктах міжнародного, українського та регіонального рівнів тощо.

 

В рамках реалізації третьої місії Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, яка полягає в забезпеченні ефективного партнерства Університету з громадою з метою продукування громадянськості, національної ідентичності, популяризації європейської інтеграції з урахуванням полікультурного розмаїття регіону, наші науково-педагогічні працівники долучились до тренінгу «Фандрайзинг та проєктний менеджмент для громадських організацій, що працюють з національними меншинами (м. Київ, 25-26 квітня, 2024 року)
Захід відбувся в рамках реалізації проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні», учасником якого є ініціативна група національних спільнот міста Мелітополя та Мелітопольська міська рада, а МДПУ імені Богдана Хмельницького є його активним партнером. Завдяки високопрофесійним тренеркам Ларисі Кобелянській (експертці Ради Європи з розвитку громадянського суспільства та адвокації) та Еллі Ламах (голові Громадської організації «Розвиток демократії»)
Під час дводенного тренінгу, учасники й учасниці здобули не тільки навички й компетентності з основ фандрейзингу та проєктного менеджменту, а й розділившись на 4 робочих групи прописали командні проєктні пропозиції мета яких: збереження культурної ідентичності етнічних меншин (спільнот) в тому числі й ромів Північного Приазовя в умовах воєнного стану;
надання допомоги на місцевому рівні внутрішньо переміщеним представникам національних меншин та ромів у зв’язку з війною для підтримки їх активної участі у соціальному та громадському житті;
безпека молоді в особливий (військовий) період часу, шляхом створення альтернативного мультифункціонального середовища для молоді на базі вже існуючих підземних шкіл в місті Запоріжжя;
Адаптація сільських громад регіону Каховського водосховища в Запорізькій області до нових реалій життєдіяльності в умовах екологічної катастрофи;
забезпечення доступу здобувачів освіти, в тому числі й представників й представниць національних спільнот, до сучасної профорієнтаційної освітньої платформи.


 СПІВПРАЦЯ ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО

В листопаді 2023 року ректорка нашого університету, доцент Наталя Фалько підписала Договіри про співпрацю з Навчально-науковим інститутом соціології та соціальної політики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, в особі директорки Інституту, професором Алли Ярошенко та Центром Евалюації науково-освітніх й соціальних програм, в особі керівника Центру, член-кореспондента НАН України, Володимира Євтуха.В рамках реалізації Договорів про співпрацю, 16 квітня 2024 року директорка Центру соціологічних досліджень Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, Людмила Афанасьєва мала честь взяти участь в роботі 13 ЗАСІДАННЯ ЕТНОСОЦІОЛОГІЧНОЇ НАУКОВОЇ ШКОЛИ ПРОФЕСОРА ВОЛОДИМИРА ЄВТУХА у контексті 190-річчя Українського державного університету імені Михайла Драгоманова та з нагоди 50-річчя наукової діяльності Володимира Борисовича Євтуха, професора кафедри соціології та публічних комунікацій Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, радника ректора, професора соціології, доктора історичних наук, член-кореспондента НАН України, Заслуженого діяча науки і техніки України, Doctor Honoris Causa Латвійського університету (Рига, Латвія), Doctor Honoris Causa Східноєвропейського університету імені Лесі Українки (Луцьк, Україна), Почесного професора Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.


УЧАСТЬ У ЗАСІДАННІ ЕКСПЕРТНОЇ РАДИ З ПИТАНЬ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН ТА КОРІННИХ НАРОДІВ УКРАЇНИ

12 квітня 2024 року проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку університету Олена Арабаджи взяла участь у черговому засіданні Експертної ради з питань національних меншин та корінних народів при Представнику Уповноваженого ВР України з прав людини з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів.
Головували на засіданні Михайло Спасов – ПредставникУповноваженого Верховної Ради України з прав людини з рівних прав і свобод, прав національнихменшин, політичних та релігійних поглядів та Ашот Аванесян – Голова ГО «Рада національнихспільнот України».  На засіданні були обговорені питаннязабезпечення прав національних спільнот на використання рідних мов, створення Центрівнаціональних меншин, реалізації заходів, передбачених Державною цільовоюнаціонально-культурною програмою «Єдність у розмаїтті». Важливі аспекти були висвітлені заступником Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Ігорем Лоссовським. Члени Ради мали змогу обговорити питання щодо участі у процесі обмінувійськополоненими та цивільними заручниками. У своєму виступі Олена Арабаджи  розповіла пробагатовекторні заходи МДПУ імені Богдана Хмельницького у реалізації проєкту Ради Європи «Підтримка впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінації та прав національних меншин в Україні».

 

 ЗУСТРІЧ З ПОСТІЙНОЮ ПРЕДСТАВНИЦЕЮ ПРЕЗИДЕНТА В АРК

9 квітня 2024 року проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку університету Олена Арабаджи взяла участь у зустрічі з постійною Представницею Президента в АРК Тамілою Ташевою.
 Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим – це урядова організація, метою якої є сприяння виконанню в Автономній Республіці Крим повноважень, покладених на Президента України.
Під час зустрічі пані Ташева висловила переконання, що у питаннях деокупації тимчасово окупованих територій України важливо здійснювати системну політику на усіх рівнях і наголосила на основних напрямках роботи Представництва.У своєму виступі Олена Арабаджи розповіла про культурні, історичні, наукові зв’язки МДПУ імені Богдана Хмельницького із Кримським півостровом, презентувала багаторічну спільну діяльність науковців МДПУ імені Богдана Хмельнцького з мелітопольськими громадами кримських татар та караімів, які є корінними народами України. На переконання учасників зустрічі постійна взаємодія різних представників суспільства дасть можливість швидше подолати наслідки російського вторгнення і відновити демократичні цінності та законність на тимчасово окупованих територіях.

 

ПІДПИСАНО НОВУ ПОТУЖНУ УГОДУ!

Незламні освітяни Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького продовжують свою активну суспільну місію!
В рамках проєктів Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні» та «Підтримка впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та прав національних меншин в Україні», що реалізуються в рамках Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» 2023-2026 було оголошено тендер  про закупівлю послуг місцевих тренерів у сфері протидії дискримінації, а також захисту прав національних меншин (спільнот) та ромів в Україні. Серед переможців були і представниці нашого Університету – ректор МДПУ імені Богдана Хмельницького, доцент Наталя Фалько та завідувачка кафедри соціологія та філософії, доцент Людмила Афанасьєва. З усіма переможцями були укладені рамкові угоди.

 

 СТУДЕНТСТВО УНІВЕРСИТЕТУ – АКТИВНІ УЧАСНИКИ МІЖНАРОДНИХ ПРОГРАМ!

21 березня 2024 року здобувачки вищої освіти МДПУ імені Богдана Хмельницького Гавріна Вікторія та Демешко Анастасія стали учасницями навчального заходу «Табір підприємництва» у місті Львів.Ця подія проходила в рамках програми «Відновлення через соціальне підприємництво» – регіональну ініціатива для розширення можливостей молоді та сприяння соціальному підприємництву.Програма триває з серпня 2023 року по липень 2025 року в трьох країнах (Грузія, Республіка Молдова та Україна).Місією проєкту є сприяння глибшому розумінню соціального підприємництва та озброєння молоді необхідними навичками, водночас створення екосистеми, сприятливої для зростання соціальних підприємств. У програмі “Табору підприємництва” були заплановані декілька дискусійних майданчиків, освітньо – інноваційні ігри,вікторини та 2 панельні сесії.


СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО ТРИВАЄ

14 березня 2024 року підписано Договір про співпрацю між МДПУ імені Богдана Хмельницького та КУ «Обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької обласної ради.Договір укладено з метою організації співробітництва у сфері освітньої та культурно-мистецької діяльності. Завданнями співробітництва є популяризації культурологічних знань, обмін досвідом з культурно-освітньої та просвітницької роботи, проведення спільних науково-освітніх й культурно-мистецьких заходів, участь у науково-дослідних та мистецьких проєктах міжнародного, українського та регіонального рівнів тощо.Особлива увага буде приділятися дослідженням у сфері збереження та популяризації нематеріальної культурної спадщини та діяльності національно-культурних товариств регіону.

 

Нас єднає слово Кобзаря!

9 березня 2024 р. відбувся регіональний мистецький захід до 210 –річчя з дня народження Тараса Шевченка, видатного українського поета, прозаїка, драматурга, художника, політичного і громадського діяча. Він був людиною універсальних обдарувань та інтересів. Все його життя і творчість були присвячені українському народу. У заході взяли участь представники українського товариства «Чумацький шлях», Обласного методичного центра культури, центра національних культур та МДПУ імені Богдана Хмельницького. Вірші Кобзаря звучали українською, польською, німецькою, грецькою, грузинською мовами, а також покладені на музику у виконанні молодих учасників вокальної студії. Проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку МДПУ імені Богдана Хмельницького Олена Арабаджи презентувала мистецький проєкт університету «Думи мої, думи..». В проєкті брали участь викладачі та студенти з тимчасово окупованої території, зокрема, малюнки і голос за кадром – це вітання із Мелітополя. Творчість Тараса Шевченка, його незламний дух, прагнення до свободи об’єднали нашу університетську родину.

 

Партнерська підтримка та співпраця з МАН

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького протягом багатьох років тісно співпрацює з Малою академією наук учнівської молоді міста Мелітополя та Запорізьким обласним відділенням Малої академії наук. Провідні науковці університету допомагають манівцям робити перші самостійні кроки у науково-дослідній роботі, здійснюють керівництво дослідницьких проєктів школярів з історії біології, хімії, географії, психології, інформатики, філології, математики. За роки творчого співробітництва біля двох тисяч учнів МАН стали переможцями обласного етапу конкурсу-захисту наукових робіт та більше ста учнів –  переможцями Всеукраїнського (державного) етапу.

2-3 березня 2024 року у Запоріжжі в он-лайн режимі відбувся ІІ (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої акдемії наук України. Конкурс складався з трьох турів: заочне оцінювання науково-дослідницьких робіт, постерний захист, наукова конференція. У складі журі працювали викладачі Університету: професор Олександер Ситник, доценти Лілія Кобильник, Людмила Афанасьєва, Ірина Букрєєва, Алла Крилова, Наталія Шкода, Сергій Пачев, Лариса Полякова, Олена Арабаджи, Світлана Гришко, Ірина Донець, Олег Байтеряков, Лариса Прохорова, Юрій Сіциліцин, Дмитро Спірінцев, старший викладач Оксана Ковальчук.

Вітаємо ученицю 9-А класу КЗ «Мелітопольський ліцей-інтернат ІІ-ІІІ ступенів» Олександру Чернецьку та її керівника, учителя географії, спеціаліста вищої категорії, нашого стейкголдера Тамару Кондрашову з призовим місцем за науково-дослідну роботу «Суспільно-географічні аспекти міграційних процесів в Україні» (секція «Географія»).

 

УЧАСТЬ УНІВЕРСИТЕТУ В ПРОЄКТІ РОМСЬКОГО ЖІНОЧОГО ФОНДУ «ЧІРІКЛІ» З ЗАХИСТУ ПРАВ І СВОБОД ПРЕДСТАВНИКІВ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН ТА КОРІННИХ НАРОДІВ, ЩО ЗАЛИШИЛИСЯ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ 

У межах співпраці Офісу Омбудсмана України з Ромським жіночим фондом «Чіріклі» в рамках реалізації проєкту «Голос жінки та лідерство» за підтримки Українського Жіночого Фонду та Уряду Канади  у місті Києві 27 лютого 2024 року відбулася третя конференція ромських жінок:«Захист прав ромських жінок під час війни в Україні».До роботи в конференції були запрошені представники центральних та місцевих органів виконавчої влади, ромських жіночих громадських організацій,  міжнародних інституцій, які працюють у сфері рівності та недискримінації, а також і директор Центру соціологічних досліджень  МДПУ імені Богдана Хмельницького Людмила Афанасьєва.

Зустрічаємо весну разом! Соціальне партнерство триває

1 березня 2024 року відбувся Міжнародний фестиваль болгарської національної культури «Баба Марта на українському подвір’ї». Організаторами заходу стали МДПУ імені Богдана Хмельницького та наші соціальні партнери – заклад позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району» (м. Запоріжжя, керівник Ірина Чурса) та Центр болгаристики (лектор болгарської мови, доктор Шуменського університету імені єпископа Костянтина Преславського Колева Красимира Дочева). Фестиваль вперше відбувся у Мелітополі і наразі – це вже шостий мистецько-культурний захід, який об’єднав представників болгарських спільнот, освітян, науковців, митців з України та Болгарії, Польщі та Італії, Німеччини та Франції, Греції та Молдови тощо. З вітальним словом до учасників фестивалю звернулась проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи. Активну участь у заході взяли керівник Центру болгаристики МДПУ імені Богдана Хмельницького Сергій Пачев та випускниця магістратури університету Марина Миколова. На фестивалі були презентовані традиції святкування приходу весни в Болгарії та в українських родинах етнічних болгар, майстер-класи з виготовлення мартенички, хореографічні та вокальні виступи.

10 років спротиву. Боротьба триває!

26 лютого 2024 року в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся регіональний культурно-мистецький захід до Дня спротиву окупації Автономній республіки Крим та початку війни, яку розгорнула росія проти України. Цей день покликаний згадати та вшанувати мужність тисячі жителів Кримського півострова, які 26 лютого 2014 року вийшли у Сімферополі на мітинг на підтримку територіальної цілісності України, а також всіх, хто продовжував і продовжує чинити опір окупантам. На заходу були присутні Ірина Півень, заступник голови Бердянської районної державної адміністрації, депутат Запорізької обласної ради; Павло Мяло, заступник директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної ради; Олена Златова, директор КУ «Обласний методичний центр культури і мистецтва»; представники медіа та керівники національно-культурних товариств Запорізького регіону.Активну участь у заході взяли проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи та куратор з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю. У своєму виступі Олена Арабаджи зазначила: «що саме з окупації Криму розпочалась війна Росії проти нашої держави. Українці та кримські татари виражали свій протест окупантам, виходили на мітинги та акції протесту, наражаючи своє життя на небезпеку. Відбувались затримання, насильницькі викрадення українських громадян. Все це відбувається у окупованому Мелітополі й наразі».  

 

Співробітництво з Радою Європи триває!

24 лютого 2024 року до міжнародного Дня рідної мови на базі Creative State of Arsenal (м.Київ), за ініціативи багатокультурної мелітопольської громади та при підтримці проєктів Ради Європи, відбулося засідання інтерактивного круглого столу «Мова єднає!». До заходу доєдналися 135 учасників – представники державних та громадських інституцій, лідери національно-культурних товариств України, науковці, представники медіа, мелітопольці, які тимчасово проживають у Києві та області. З вітальними словами до учасників заходу звернулись Земфіра Кондур, менеджерка проєктів офісу Ради Європи в Україні, Ашот Аванесян, Голова Ради національних спільнот України, Максим Ткаченко, член Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин, Віктор Коврей, начальник відділу співпраці з етнічними спільнотами Державної служби України з етнополітики та свободи совісті. Активну участь в організації та проведенні заходу взяли викладачі Університету: модерувала захід проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи; методичну та організаційну підтримку здійснювала завідувач кафедри філософії та соціології Людмила Афанасьєва; активну участь у дискусії брала перший проректор Наталя Глебова. На обговорення були винесені актуальні питання державотворчої ролі української мови, навчання української мови в школах національних меншин, мовного законодавства тощо. Відбувся плідний діалог щодо забезпечення права на використання та збереження рідної мови етнічних спільнот України. Було презентовано багаторічний досвід Мелітополя та МДПУ імені Богдана Хмельницького з міжкультурної взаємодії. Паралельно проходив тренінг для мелітопольської молоді «Мова духовний скарб нації. Пізнай себе», працювала виставка малюнків мелітопольської малечі. Активну допомогу у проведенні заходу надавала керівник центру допомоги «Саме тут. Мелітополь-Київ», член президії Асоціації випускників МДПУ імені Богдана Хмельницького Катерина Лещенко.

 

ВИСТОЯЛИ – ПЕРЕМОЖЕМО!

23 лютого 2024 року, напередодні другої річниці початку повномасштабного вторгнення росії на територію суверенної та мирної України, в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького відбулась коннект-студія «Вільні серцем! Незламні душею! » Учасниками заходу стали здобувачі вищої освіти, науково-педагогічні працівники, співробітники, партнери та запрошені гості, які у віртуальному залі ZOOM-відеоконференції ще раз продемонстрували свою єдність та віру у переможне майбутнє! Усі присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять про героїв-захисників та цивільних, які загинули у боротьбі за вільну та незалежну Україну. Під час заходу у своїх зверненнях спікерами були окреслені найважливіші кроки, які ми подолали за ці 730 днів боротьби! Відважна та героїчна оборона та наступ наших ЗСУ, активна робота на освітньому, волонтерському, дипломатичному, мистецькому фронтах, єдність всього українського народу і спільна мрія про Перемогу!

 

МОВА ОБ’ЄДНУЄ, РОЗМАЇТТЯ ЗБАГАЧУЄ!

21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Цей день став щорічним мовним святом і для родини Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Сьогодні у віртуальному залі ZOOM-відеоконференції пройшов інтерактивний круглий стіл «Твоя мова – твоя Перемога», учасниками якого стали здобувачі вищої освіти, науково-педагогічні працівники, співробітники, стейкхолдери та партнери Університету. Основною тезою круглого столу стало питання підтримки мовного і культурного різноманіття та багатомовності як у освітньому середовищі, так і загалом в українському суспільстві. Більше 80 учасників круглого столу, атмосфера єдності та почуття гордості за рідну мову – саме таким запам’ятається цей день в календарі урочистих подій незламного Університету.

 

ТРЕНІНГ З ЖИТТЄСТІЙКОСТІ

11 лютого 2024 року на базі центру Саме тут. Київ відбувся тренінг «Формування навичок життєстійкості та допомоги у стресових ситуаціях» від ITC – Israel Trauma Coalition in UA – для здобувачів магістратури спеціальності 053 Психологія (ОП Клінічна та реабілітаційна психологія, ОНП Гарденотерапія, ОП Психологія. Практична психологія) та викладачів МДПУ імені Богдана Хмельницького, який провела тренерка проєкту Олена Шликова. Про першу психологічну допомогу, навички стресостійкості можна слухати неодноразово, однак, коли опиняєшся у рольовій грі, де ці навички треба демонструвати – це зовсім інший ефект! Учасники тренінгу опинилися у ролі вчителів і дітей школи, де стався вибух, повилітали вікна, є травмовані і … В реальну таку ситуацію ніхто б не хотів потрапити, але, нажаль, у нашій країні це реальність. На тренінгу були запропоновані цікаві вправи з аромомаслами і природніми матеріалами для відновлення життєвих ресурсів, на завершення відпрацьовували техніку BasicPh, проте з трансформаційною прив’язкою до міста Мелітополь. Однак найголовнішим на тренінгу стала реальна зустріч людей віч на віч! Багато хто зізнавався, що в тренінгу оффлайн не приймав участь від початку повномасштабної війни… Ця зустріч була дуже цінна учасникам, бо вони малу змогу познайомитися один з одним в оффлайн форматі, обмінятися досвідом, враженнями.

 

ОБЛАСНИЙ КОНКУРС «ВЧИТЕЛЬ РОКУ – 2024» В НОМІНАЦІЇ «ГЕОГРАФІЯ»

Протягом січня і початку лютого 2024 р. доцент кафедри географії та туризму О.З. Байтеряков як заступник голови журі брав участь в обласному конкурсі «Вчитель року» у номінації «Географія».  У конкурсі змагались 10 вчителів географії різних навчальних закладів Запорізької області. Конкурсантам довелось пройти низку різноманітних професійних випробувань і продемонструвати свою педагогічну майстерність і фахову компетентність. Під час конкурсу учасники продемонстрували завзятість, власні підходи до виконання завдань і творчі методи у їх презентації. Лідери змінювались практично під час кожного випробування. Журі багато часу приділяло обговорюванню особливостей проведення кожного етапу і оцінці кожного учасника, щоб отримати достеменний результат. За результатами всіх етапів конкурсних випробувань перше місце посіла вчитель географії комунального закладу «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Козацький ліцей» Запорізької обласної ради Попач Леся Василівна.

 

 УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНОМУ ФЕСТИВАЛІ БОЛГАРСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

12 січня 2024 року відбувся Міжнародний онлайн-фестиваль болгарської культури «Сурва! Сурва! Година!». Організаторами заходу стали соціальні партнери Університету – заклад позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району» (м. Запоріжжя) та Центр болгаристики (керівник Колева Красимира Дочева – лектор болгарської мови, доктор Шуменського університету імені єпископа Костянтина Преславського). З вітальним словом до учасників фестивалю звернулась ректор МДПУ імені Богдана Хмельницького Наталя Фалько. Активну участь у заході взяла проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи. Учасниками фестивалю стали вихованці та педагоги закладу позашкільної освіти «ЦДЮТ Шевченківського району», представники болгарських ОТГ – ВПО Андровської та Софіівської громад Бердянського району, представники освітніх закладів Одеси, Ізмаїлу та Києва, міжнародні партнери з Болгарії, Франції, Італії, Греції. На фестивалі були презентовані традиції святкування Сурви в Болгарії та в українських родинах етнічних болгар й селах, де проживають болгари; майстер-клас з виготовлення сурвачки в прямому ефірі; інтерактивні онлайн-ігри щодо традицій болгарського свята; хореографічні та вокальні виступи.

 

01 жовтня 2023 р. у місті Запоріжжі відбувся фестиваль національних культур «Єдина родина», присвячений святкуванню Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва. У фестивалі брала участь інтеркультурна команда Університету на чолі з куратором з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю Ернестом Муртазієвим, який презентував мелітопольське національне товариство кримських татар.

01 жовтня 2023 р. у місті Запоріжжі відбувся фестиваль національних культур «Єдина родина», присвячений святкуванню Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва. У фестивалі брала участь інтеркультурна команда Університету на чолі з куратором з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю Ернестом Муртазієвим, який презентував мелітопольське національне товариство кримських татар.

01 жовтня 2023 р. у місті Запоріжжі відбувся фестиваль національних культур «Єдина родина», присвячений святкуванню Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва. У фестивалі брала участь інтеркультурна команда Університету на чолі з куратором з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю Ернестом Муртазієвим, який презентував мелітопольське національне товариство кримських татар.

01 жовтня 2023 р. у місті Запоріжжі відбувся фестиваль національних культур «Єдина родина», присвячений святкуванню Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва. У фестивалі брала участь інтеркультурна команда Університету на чолі з куратором з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю Ернестом Муртазієвим, який презентував мелітопольське національне товариство кримських татар.

01 жовтня 2023 р. у місті Запоріжжі відбувся фестиваль національних культур «Єдина родина», присвячений святкуванню Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва. У фестивалі брала участь інтеркультурна команда Університету на чолі з куратором з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю Ернестом Муртазієвим, який презентував мелітопольське національне товариство кримських татар.

01 жовтня 2023 р. у місті Запоріжжі відбувся фестиваль національних культур «Єдина родина», присвячений святкуванню Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва. У фестивалі брала участь інтеркультурна команда Університету на чолі з куратором з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю Ернестом Муртазієвим, який презентував мелітопольське національне товариство кримських татар.

Упродовж 2023 року МДПУ імені Богдана Хмельницького спільно з міською владою та мелітопольськими національно-культурними товариствами брали участь у реалізації проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин в Україні». Завдяки участі в цьому проєкті, мелітопольська громада сьогодні є однією з найбільш згуртованих серед громад тимчасово окупованих територій України. Проведені багатовимірні комплексні соціологічні дослідження, тренінги, інтерактивні семінари, круглі столи, ігрові заняття, соціально-мистецькі заходи консолідують мелітопольську громаду навколо загальнонаціональної надідеї – Перемоги над російським агресором. У межах проєкту викладачами та здобувачами освіти МДПУ імені Богдана Хмельницького було успішно реалізовано наступні кейси:

Кейс 1. 18 травня 2023 року на базі Відкритого простору допомоги «Саме тут» у місті Запоріжжі відбувся інтерактивний круглий стіл «Вкрадена Батьківщина: сталінська депортація та рашистська окупація» з метою вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та обговорення першочергових кроків щодо відновлення взаємодії в мелітопольській громаді. Ініціаторами заходу стали МДПУ імені Богдана Хмельницького та ГО «Мелітопольський регіональний комітет сприяння повернення кримських татар на історичну батьківщину «Азат». Модерувала захід проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи. У круглому столі взяли участь представники кримськотатарської організації «Ана Юрт» (м. Запоріжжя), члени національно-культурних товариств Мелітополя та інших неурядових громадських організацій, вчителі, журналісти, викладачі МДПУ імені Богдана Хмельницького. Маленькі мелітопольці долучились до мистецької майстерки з малювання української та кримськотатарської символіки.

Кейс 2: 19 травня та 30 травня 2023 р. на базі мелітопольських координаційних просторів допомоги «Саме тут» у містах Львів та Запоріжжя було проведено робочі зустрічі у форматі World café «Деокупація Мелітополя: шляхи розвитку багатокультурної громади», які поєднували опитування з елементами ділової гри та групового письмового інтерв’ю. У ході заходу було підвищено рівень відчуття належності до громади Мелітополя, визначено спільне бачення подальшого повоєнного розвитку; підвищено рівень довіри до місцевих інституцій у період тимчасової окупації. Модерували заходи професор кафедри соціології та філософії Наталя Глебова у Запоріжжі та магістрантка МДПУ імені Богдана Хмельницького, координатор простору допомоги «Мелітополь. Саме тут» Катерина Корнеєва у Львові.

Кейс 3. 19-20 травня 2023 р. на базі Creative State of Arsenal міста Києва пройшов психологічний тренінг «Чи можливо згуртувати громаду після війни?#згуртована громада в дії». У форматі роботи в «малих групах», тренери-викладачі Університету доценти Наталія Гузь та Наталя Фалько визначили психологічні ресурси багатокультурної громади, допомогли підвищити ступінь емоційного включення та взаємодопомоги, набути вмінь і навичок жити та працювати пліч-о-пліч під час війни.

Кейс 4. Кейс 5.

Кейс 6. 25 Успішні кейси та позитивний досвід участі представників мелітопольської громади в реалізації проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, у тому числі ромів, та мов меншин в Україні» демонструють, що спільне майбутнє дійсно об’єднує людей. Міська влада, громадські активісти, науковці Університету розуміють, що після звільнення Мелітополя постануть нові виклики. Один з найважливіших – це згуртування громади, як запорука того, що відновлення життя громади після деокупації пройде швидко й ефективно.

Упродовж 2023 року Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького був активним соціальним партнером Мелітопольської міської ради, Запорізької обласної ради, закладів освіти та громадських організацій у багатьох соціальних та культурних проєктах. Для реалізації спільних завдань щодо повоєнної розбудови регіону науково-педагогічні працівники Університету стали членами робочої групи з підготовки Плану деокупації Мелітополя, здійснюють супровід виконання Плану інтеркультурної інтеграції Мелітополя. Дієвою постає і просвітницька, культурно-освітня та спортивна робота викладачів і здобувачів у центрах Відкритого простору допомоги «Саме тут» Мелітопольської міської ради, що розташовані у Запоріжжі,  Львові, Києві та Дніпрі.

07 лютого 2023 р. викладачі та здобувачі природничо-географічного факультету МДПУ імені Богдана Хмельницького підготували та провели цікаві заходи для відвідувачів громадської організації «Мелітопольщина». Для дітей було підготовлено подорож стежками історії України: малеча дізналася про князів Київської Русі та із задоволенням їх малювала. Для дорослих старший викладач кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту Олександр Кирієнко провів гру «Спортивна мафія».

10 лютого 2023 р. представники МДПУ імені Богдана Хмельницького разом з Головою Міжнародного Конгресу Українського козацтва, воєнним істориком Дмитром Сухініним, провели захід, на якому за рішенням Козацької ради в Університеті було відновлено роботу куреня імені гетьмана Дмитра Вишневецького (Байди). Отаманом куреня одностайно обрано доцента кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту Андрія Проценка.

31 березня 2023 р. на базі відкритого простору допомоги «Саме тут» у місті Запоріжжі викладачі МДПУ імені Богдана Хмельницького організували круглий стіл «Жінка і війна». На заході було розглянуто наступні питання: жінка та війна в історичній ретроспективі; гендерні виміри війни; українські жінки в суворих реаліях воєнного часу; жінки-войовниці, волонтерки, біженки, жертви, колаборантки; прихований фронт українських освітянок, жіночі історії багатокультурних громад: роль міжнародної спільноти в підтримці української жінки тощо. До учасників з вітальним словом звернулися ректор МДПУ імені Богдана Хмельницького Наталя Фалько, перша заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Ірина Рудакова, керівниця Відкритого простору допомоги «Саме тут» Катерина Кучина. Своїми життєвими історіями під час війни поділилися представниці національно-культурних товариств, освітяни, громадські активістки, держслужбовці, науковці, волонтери.

15 червня 2023 р. МДПУ імені Богдана Хмельницького для керівників та вчителів закладів загальної середньої освіти, викладачів закладів професійно-технічної, фахової передвищої і вищої освіти Запорізького регіону провів інтерактивний вебінар «Медіаграмотність суспільства на варті національної безпеки». На заході було обговорено актуальні питання сьогодення: особливості національної безпеки в інформаційному просторі; інфомедійна грамотність українського суспільства; напрями розвитку медіаграмотності в освітньому просторі тощо.

17 липня 2023 р. на базі Відкритого простору допомоги «Саме тут» у місті Запоріжжі відбувся лекторій до Дня проголошення Декларації про державний суверенітет України. Команда МДПУ імені Богдана Хмельницького підготувала цікаву екскурсію в події минулих років, розповіла про історію створення цього важливого документа, що передбачає верховенство, самостійність, повноту й неподільність влади в межах території України та незалежність України в зовнішніх відносинах. Учасники зустрічі наголосили, що Україна – суверенна, незалежна, демократична, правова держава. Так було, є і буде!

16 листопада 2023 р. на базі Відкритого простору допомоги «Саме тут» у місті Запоріжжі пройшла зустріч мелітопольського міського голови, голови Асоціації «Нескорених громад» Івана Федорова з представниками мелітопольської громади. Голова студентської ради МДПУ імені Богдана Хмельницького Анастасія Сухомлінова та голова студентської ради факультету інформатики, математики та економіки Назар Розумейко стали ініціаторами дискусії щодо реалізації молодіжної політики в умовах воєнного стану та запропонували ідею реалізації освітньої діяльності здобувачів університету на базі відкритих просторів допомоги в межах проєкту «Гостьовий вчитель».

Волонтерська діяльність в умовах повномасштабної війни стала одним із ключових напрямів соціальної діяльності МДПУ імені Богдана Хмельницького. Упродовж 2023 року освітянська спільнота Університету та громадська організація «Ми допомагаємо патріотам України: зараз і завжди», яку створено на базі закладу, постійно влаштовували волонтерські акції для допомоги Збройним Силам України. За активну благодійну та гуманітарну діяльність та вагомий особистий внесок в умовах воєнного стану орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм» нагороджено здобувача освіти Сергія Чмихайла.

04 лютого 2023 р. громадською організацією «Ми допомагаємо патріотам України: зараз і завжди» придбано два генератори 128 ОГШБ.

15 березня 2023 р. громадською організацією «Ми допомагаємо патріотам України: зараз і завжди» придбано та передано для бійців 1 гірсько-штурмового батальйону 128 окремої гірсько-штурмової бригади портативну зарядну станцію EcoFlow RIVER Max.

27 березня 2023 р. за ініціативи родин здобувачів освіти, які зараз перебувають у Німеччині, та за підтримки ректорату Університету, передано для бійців військової розвідки 95 бригади дрон Mavic 3.

30 березня 2023 р. громадська організація «Ми допомагаємо патріотам України: зараз і завжди» надіслала військовим 783 полку окремої штурмової роти інструменти для укріплення позицій (сокири, лопати, кирки, пічки).

05 квітня 2023 р. завдяки співпраці громадської організації «Ми допомагаємо патріотам України: зараз і завжди» та волонтерів Олени Волкової, Ганни Гудожнікової, Маргарити Гольдберг та Марії Юрченко було передано військовим 115 окремого батальйону територіальної оборони Мелітопольського району100 окопних свічок.

15 квітня 2023 р. громадською організацією «Ми допомагаємо патріотам України: зараз і завжди» для бійців 1 гірсько-штурмового батальйону 128 окремої гірсько-штурмової бригади передано портативну зарядну станцію EcoFlow RIVER Max.

18 квітня 2023 р. колектив університету долучився до благодійної акції «Великодній кошик», зібравши понад 15 кг продуктів харчування, що були передані нашим бійцям на передову.

26 квітня 2023 р. громадською організацією «Ми допомагаємо патріотам України: зараз і завжди» передано бійцям 110-та окремої бригади територіальної оборони Запорізької області портативну зарядну станцію EcoFlow RIVER Max та 300 окопних свічок.

27 квітня 2023 р. за ініціативи волонтерки Олени Волкової та здобувачки вищої освіти Марії Юрченко було проведено збір благодійних коштів у місті Цехоцинек (Польща). Для бійців батальйону особливого призначення Дніпро-1 придбано онклюзійні пов’язки, бинти для тампонади та компресійні бандажі.

24 травня 2023 р. за ініціативи здобувачки вищої освіти Марії Юрченко, за підтримки фундації Caritas Diecezji Włocławskiej та загальноосвітньої школи №1 у місті  Цехоцинек (Польща) у партнерстві з ГО «Кластер промислових та крафтових виробників України» було придбано та передано для бійців військовій частині 7279, 113 батальйону танкового взводу польові кухні, продукти харчування, предмети гігієни, спальні мішки, матраци тощо.

18 серпня 2023р. громадською організацією «Ми допомагаємо патріотам України: зараз і завжди» передано бійцям 15 бригади оперативного призначення (1 батальйон 3 рота) Національної гвардії України «Кара-Даг» глобальну супутникову систему Starlink.

У вересні 2023 р. колектив Університету долучився до допомоги родині випускниці університету, екс-голови Студентської ради Безмельцевої Дар’ї, сини якої захворіли на лейкоз. Зібрані гроші пішли на транспортні витрати та реабілітацію малюків.

У жовтні 2023 р. здобувачі освіти Університету долучилися до акції-збору до Дня захисників і захисниць України. Були зібрані засоби гігієни та сухофрукти, консерви, цукор, чай, кава тощо.