Сучасні тенденції в освітньому європейському просторі: інтернаціоналізація вищої освіти, поширення нових технологій та парадигми навчання, гнучкість ринку праці – спонукають до переосмислення місії Університету. Актуальним є питання лідерського потенціалу закладу вищої освіти щодо його здатності бути соціально відповідальним, корисним суспільству, формувати національну еліту. У суспільстві міждисциплінарних знань університети більше не є просто відповідальними за заснування та збереження фундаментальної науки і масової освіти. Третя місія Університету орієнтує його на активну співпрацю з владою, громадськими організаціями, бізнес-структурами та соціальними інституціями у питаннях створення і реалізації спільних соціальних, економічних, культурних ініціатив та проєктів. Сучасний Університет повинен не просто готувати висококваліфікованих фахівців, а здійснювати просування ціннісних трендів; розбудову «економіки знань» на засадах єдності принципів європейського простору вищої освіти.
Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького упродовж своєї сторічної історії відігравав важливу роль у розвитку й становленні громадянського суспільства, у соціальному та культурному житті Мелітополя, активно співпрацював з міською владою, громадськими організаціями, бізнес-структурами та різноманітними соціальними інституціями. У сучасних умовах воєнного стану, тимчасової окупації Мелітополя, релокації Університету особливого значення набуває розширення масштабів третьої місії закладу вищої освіти, налагодження взаємодії з територіальними громадами регіону на партнерських засадах, розширення кола соціальних партнерів. Протягом 2023 року підписано наступні договори про співробітництво:
05 березня 2023 р. – Договір про співпрацю між ГО «Мелітопольщина» та МДПУ імені Богдана Хмельницького, який забезпечуватиме здійснення благодійної діяльності, спрямованої на задоволення потреб вразливих категорій громадян, що опинилися в скрутному становищі через російську агресію проти України; спрямування своїх спільних зусиль на забезпечення громадян різного віку освітніми, консультаційними та іншими послугами згідно зі статутними напрямками діяльності; проведення різноманітних заходів, спрямованих на організацію дозвілля та різносторонній розвиток дітей та дорослих, що у свою чергу сприятиме успішній соціалізації особистості та адаптації в суспільстві.
02 квітня 2023 р. – підписано Меморандум про співпрацю між найбільшою викладацькою спільнотою України ГО «Прогресильні» та МДПУ імені Богдана Хмельницького. «Острівець Прогресильності» забезпечить можливість науково-педагогічним працівникам підвищувати свою кваліфікацію, публікувати результати власних досліджень на платформах Прогресильних, опановувати спільні грантові проєкти. Здобувачі освіти отримають унікальну можливість проходити практику на базі громадської організації.
05 квітня 2023 р. – підписано Договір про співпрацю між Комунальним закладом «Обласний центр патріотичного виховання молоді» Запорізької обласної ради та МДПУ імені Богдана Хмельницького. Серед головних напрямів співпраці: об’єднання зусиль для системного співробітництва науково-педагогічних працівників, здобувачів освіти та представників обласного центру патріотичного виховання молоді; організація підвищення кваліфікації, тренінгів, стажувань, сертифікатних програм на базі Університету та практик здобувачів освіти і стажування науково-педагогічних працівників на базі комунального закладу; розробка спільних наукових робіт та впровадження наукових розробок.
22 травня 2023 р. – укладено Договір про співпрацю між Національним заповідником «Хортиця» та МДПУ імені Богдана Хмельницького. Договір передбачає охорону й управляння біорізноманіттям на об’єктах природно-заповідного фонду; наукове визначення лімітів на використання природних ресурсів загальнодержавного значення; розробку проєктів утримання й реконструкції садово-паркових об’єктів «Хортицький лабіринт» та «Дендропарк»; екологічну освіту.
06 червня 2023 р. – підписано Меморандум про співпрацю ГО «Джуніор Ачівмент Україна» та МДПУ імені Богдана Хмельницького. Відповідно до Меморандуму співпраця здійснюється у сферах розробки та втілення навчальних та інформаційних програм і курсів, проєктів, спрямованих на підвищення рівня фінансової грамотності та підприємницької освіти; проведення спільних заходів; створення можливостей щодо надання стипендій та іншої можливої матеріальної та фінансової допомоги студентській молоді.
16 червня 2023 р. – підписано Меморандум про співпрацю між закладом позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району» Запорізької міської ради та МДПУ імені Богдана Хмельницького. Серед головних напрямів співпраці: організація підвищення кваліфікації, тренінгів, стажувань, сертифікатних програм на базі МДПУ імені Богдана Хмельницького та практик здобувачів освіти і стажування науково-педагогічних працівників на базі позашкільного закладу; розробка спільних наукових робіт та впровадження наукових розробок.
25 серпня 2023 р. – підписано Договір про співпрацю між ДЗ «Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лiсова Поляна» МОЗ України» та МДПУ імені Богдана Хмельницького. У договорі передбачено проведення виробничих практик для здобувачів спеціальності 053 Психологія другого (магістерського) рівня вищої освіти ОП Клінічна і реабілітаційна психологія, ОП Практична психологія.
28 листопада 2023 р. – підписано Договір про співпрацю між громадською організацією «Капеланський батальйон «Маріуполь» та МДПУ імені Богдана Хмельницького. Договір спрямований на організацію спільної діяльності, що покликана на здійснення благодійної діяльності та забезпечення потреб вразливих верств громадян у допомозі з метою подолання наслідків російської агресії проти України.
25 листопада 2023 р. – підписано Договір між Музеєм книги і друкарства України та МДПУ імені Богдана Хмельницького. Серед головних напрямів співпраці: проведення спільних науково-практичних та науково-методичних заходів, обмін науковою літературою, надання змоги науково-педагогічним, педагогічним, науковим працівникам публікувати спільні наукові статті про результати спільної науково-дослідницької діяльності в журналах і наукових виданнях; підготовка та видання монографій, наукових видань; проходження практик здобувачами вищої освіти; спільна участь у міжнародних академічних програмах; виконання спільної науково-дослідницької роботи в межах міжнародних грантів, а також участь у науково-технічних і науково-дослідних проєктах міжнародного та регіонального рівнів.
Особливо яскраво соціальна місія Університету виявилась у реалізації засад державної та регіональної етнополітики, підтримки багатьох міжкультурних ініціатив і проєктів, спрямованих на розвиток й самовираження національних спільнот поліетнічного Мелітополя. Слід зазначити, що викладачі МДПУ імені Богдана Хмельницького беруть активну участь в етнонаціональному розвитку України й на державному рівні. Зокрема, проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Університету Олена Арабаджи є членом Консультативної ради Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, членом Експертної ради з питань нацменшин та корінних народів при Представнику Уповноваженого Верховної Ради України з рівних прав і свобод, прав національних меншин. У 2023 році Олена Арабаджи брала участь у підготовки закону України «Про національні меншини (спільноти)», у розробці Концепції Державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» на період до 2034 року. Як представник України виступала на сесіях Постійного форуму ООН з питань корінних народів світу та консультативних зустрічей з представниками Венеційської комісії з питань етнополітики України.
Розробки науковців МДПУ імені Богдана Хмельницького з питань регіональної етнополітики представлено на європейських майданчиках. У межах співпраці між Департаментом з протидії дискримінації Ради Європи та українськими партнерами 29-30 березня 2023 р. у м. Варшава відбулась конференція «Забезпечення впровадження реформ у сфері протидії дискримінації в Україні відповідно до європейських стандартів». Під час роботи конференції викладачі МДПУ імені Богдана Хмельницького – проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи, декан факультету інформатики, математики та економіки Ернест Муртазієв та завідувачка кафедри соціології та філософії Людмила Афанасьєва презентували результати проєкту Ради Європи «Етнічні спільноти і спільність: запорука громадської активності та довіри», який реалізовано Університетом спільно з національними товариствами міста Мелітополь у 2022 році. Вперше в Україні науковцями МДПУ імені Богдана Хмельницького було проведено багатовимірний соціологічний аналіз ситуації в багатокультурному тимчасово окупованому місті, з визначенням потреб вимушено переміщених осіб тощо.
З 2015 року Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького є організатором інтерактивних круглих столів, присвячених Міжнародному дню корінних народів світу. 09 серпня 2023 р. відбувся вже традиційний круглий стіл «Збереження ідентичності корінних народів в умовах війни та глобальних викликів ХХІ століття», на якому обговорювались нагальні проблеми збереження корінних народів України, які є невіддільною частиною великої української родини. До круглого столу з привітаннями долучились: заступник міського голови Мелітопольської міської ради Михайло Семікін, координатор проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, включаючи ромів та мови меншин в Україні» Віола Попенко, заступник Голови Державної служби з питань етнополітики і свободи совісті Ігор Лісовський, Голова Ради національних спільнот України Ашот Аванесян, ректор МДПУ імені Богдана Хмельницького Наталя Фалько. Модерували захід: радник міського голови з питань інтеркультурної інтеграції міста Мелітополя Людмила Афанасьєва та проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Університету Олена Арабаджи.
01 жовтня 2023 р. у місті Запоріжжі відбувся фестиваль національних культур «Єдина родина», присвячений святкуванню Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва. У фестивалі брала участь інтеркультурна команда Університету на чолі з куратором з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю Ернестом Муртазієвим, який презентував мелітопольське національне товариство кримських татар.
Упродовж 2023 року МДПУ імені Богдана Хмельницького спільно з міською владою та мелітопольськими національно-культурними товариствами брали участь у реалізації проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин в Україні». Завдяки участі в цьому проєкті, мелітопольська громада сьогодні є однією з найбільш згуртованих серед громад тимчасово окупованих територій України. Проведені багатовимірні комплексні соціологічні дослідження, тренінги, інтерактивні семінари, круглі столи, ігрові заняття, соціально-мистецькі заходи консолідують мелітопольську громаду навколо загальнонаціональної надідеї – Перемоги над російським агресором. У межах проєкту викладачами та здобувачами освіти МДПУ імені Богдана Хмельницького було успішно реалізовано наступні кейси:
Кейс 1. 18 травня 2023 року на базі Відкритого простору допомоги «Саме тут» у місті Запоріжжі відбувся інтерактивний круглий стіл «Вкрадена Батьківщина: сталінська депортація та рашистська окупація» з метою вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та обговорення першочергових кроків щодо відновлення взаємодії в мелітопольській громаді. Ініціаторами заходу стали МДПУ імені Богдана Хмельницького та ГО «Мелітопольський регіональний комітет сприяння повернення кримських татар на історичну батьківщину «Азат». Модерувала захід проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку Олена Арабаджи. У круглому столі взяли участь представники кримськотатарської організації «Ана Юрт» (м. Запоріжжя), члени національно-культурних товариств Мелітополя та інших неурядових громадських організацій, вчителі, журналісти, викладачі МДПУ імені Богдана Хмельницького. Маленькі мелітопольці долучились до мистецької майстерки з малювання української та кримськотатарської символіки.
Кейс 2: 19 травня та 30 травня 2023 р. на базі мелітопольських координаційних просторів допомоги «Саме тут» у містах Львів та Запоріжжя було проведено робочі зустрічі у форматі World café «Деокупація Мелітополя: шляхи розвитку багатокультурної громади», які поєднували опитування з елементами ділової гри та групового письмового інтерв’ю. У ході заходу було підвищено рівень відчуття належності до громади Мелітополя, визначено спільне бачення подальшого повоєнного розвитку; підвищено рівень довіри до місцевих інституцій у період тимчасової окупації. Модерували заходи професор кафедри соціології та філософії Наталя Глебова у Запоріжжі та магістрантка МДПУ імені Богдана Хмельницького, координатор простору допомоги «Мелітополь. Саме тут» Катерина Корнеєва у Львові.
Кейс 3. 19-20 травня 2023 р. на базі Creative State of Arsenal міста Києва пройшов психологічний тренінг «Чи можливо згуртувати громаду після війни?#згуртована громада в дії». У форматі роботи в «малих групах», тренери-викладачі Університету доценти Наталія Гузь та Наталя Фалько визначили психологічні ресурси багатокультурної громади, допомогли підвищити ступінь емоційного включення та взаємодопомоги, набути вмінь і навичок жити та працювати пліч-о-пліч під час війни.
Кейс 4. 12 вересня 2023 р. у м. Києві відбувся інтерактивний круглий стіл «Такі різні й такі рідні, бо ми – українські мелітопольці, об’єднані навколо майбутнього». Викладачі МДПУ імені Богдана Хмельницького – професор кафедри соціології та філософії Наталя Глебова та доцент кафедри соціології та філософії Людмила Афанасьєва, які були модераторами круглого столу, презентували результати соціологічних досліджень «Повоєнна Мелітопольщина очима громади: виклики / запити / пропозиції / ініціативи», проведеного на замовлення Мелітопольської міської ради у 2023 році Центром соціологічних досліджень Університету. Разом із мелітопольцями майбутнє рідного міста та проблеми, що виникатимуть після повернення, обговорював мелітопольський міський голова Іван Федоров.
Кейс 5. 12 листопада 2023 р. на базі Creative State of Arsenal міста Києва відбувся молитовний сніданок «Духовний вимір громади: тези для монографії або принципи життя». Для мелітопольської громади це вже звична форма спілкування: перші молитовні сніданки в Мелітополі були проведені ще у 2009 році, коли міські священники почали збиратися разом для координації соціальної та гуманітарної допомоги. Наразі тут зібралися мелітопольці, які обговорювали питання перших днів окупації та сучасних викликів, прогнозували повоєнний устрій мелітопольської громади, духовні цінності, які допоможуть будувати спільний громадський простір. Модерували захід доцент кафедри соціології та філософії МДПУ імені Богдана Хмельницького Людмила Афанасьєва та мелітопольські священники – отець Олександр Богомаз (УГКЦ), пресвітери Михайло Брицин та Ігор Іващук (Церква «Благодать»).
Кейс 6. 25 листопада 2023 р. на території Лаврського заповідника в Музеї книги та друкарства України пройшло засідання круглого столу «Геноцид, голодомор, депортації як системна складова російської політики в Україні: 1932/33 та 2022/23 роки в долі народів Північного Приазов’я». Ініціаторами заходу виступили представники національно-культурних спільнот Мелітополя, Мелітопольська міська рада, науковці МДПУ імені Богдана Хмельницького, Музей книги та друкарства України. У межах засідання було розглянуто наступні проблеми: голодомор 1932-1933рр. як геноцид українського народу, реалізація політики тотального знищення українців під час російської агресії 2022/23 рр.; людяність і етнічна єдність багатокультурної громади тимчасово окупованого Приазов’я як маркер національного спротиву у війні; руйнування української та етнічної ідентичності як одна з головних цілей війни росії проти України. Модерував захід професор кафедри історії та археології МДПУ імені Богдана Хмельницького Віктор Гудзь.
Успішні кейси та позитивний досвід участі представників мелітопольської громади в реалізації проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, у тому числі ромів, та мов меншин в Україні» демонструють, що спільне майбутнє дійсно об’єднує людей. Міська влада, громадські активісти, науковці Університету розуміють, що після звільнення Мелітополя постануть нові виклики. Один з найважливіших – це згуртування громади, як запорука того, що відновлення життя громади після деокупації пройде швидко й ефективно.
Упродовж 2023 року Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького був активним соціальним партнером Мелітопольської міської ради, Запорізької обласної ради, закладів освіти та громадських організацій у багатьох соціальних та культурних проєктах. Для реалізації спільних завдань щодо повоєнної розбудови регіону науково-педагогічні працівники Університету стали членами робочої групи з підготовки Плану деокупації Мелітополя, здійснюють супровід виконання Плану інтеркультурної інтеграції Мелітополя. Дієвою постає і просвітницька, культурно-освітня та спортивна робота викладачів і здобувачів у центрах Відкритого простору допомоги «Саме тут» Мелітопольської міської ради, що розташовані у Запоріжжі, Львові, Києві та Дніпрі.
07 лютого 2023 р. викладачі та здобувачі природничо-географічного факультету МДПУ імені Богдана Хмельницького підготували та провели цікаві заходи для відвідувачів громадської організації «Мелітопольщина». Для дітей було підготовлено подорож стежками історії України: малеча дізналася про князів Київської Русі та із задоволенням їх малювала. Для дорослих старший викладач кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту Олександр Кирієнко провів гру «Спортивна мафія».
10 лютого 2023 р. представники МДПУ імені Богдана Хмельницького разом з Головою Міжнародного Конгресу Українського козацтва, воєнним істориком Дмитром Сухініним, провели захід, на якому за рішенням Козацької ради в Університеті було відновлено роботу куреня імені гетьмана Дмитра Вишневецького (Байди). Отаманом куреня одностайно обрано доцента кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту Андрія Проценка.
31 березня 2023 р. на базі відкритого простору допомоги «Саме тут» у місті Запоріжжі викладачі МДПУ імені Богдана Хмельницького організували круглий стіл «Жінка і війна». На заході було розглянуто наступні питання: жінка та війна в історичній ретроспективі; гендерні виміри війни; українські жінки в суворих реаліях воєнного часу; жінки-войовниці, волонтерки, біженки, жертви, колаборантки; прихований фронт українських освітянок, жіночі історії багатокультурних громад: роль міжнародної спільноти в підтримці української жінки тощо. До учасників з вітальним словом звернулися ректор МДПУ імені Богдана Хмельницького Наталя Фалько, перша заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Ірина Рудакова, керівниця Відкритого простору допомоги «Саме тут» Катерина Кучина. Своїми життєвими історіями під час війни поділилися представниці національно-культурних товариств, освітяни, громадські активістки, держслужбовці, науковці, волонтери.
08 квітня 2023 р. на базі Відкритого простору допомоги у місті Запоріжжі «Саме тут» відбулась Всеукраїнська молодіжна волонтерська конект-студія «Молодь творить Перемогу: досвід здобувачів МДПУ». До обговорення та презентації власного досвіду роботи у волонтерському напрямку долучилися Наталя Фалько – ректор МДПУ імені Богдана Хмельницького; Андрій Проценко – куратор з національно-патріотичного виховання, голова громадського об’єднання «Ми допомагаємо патріотам України: зараз і завжди»; Катерина Кучина – керівниця Відкритого простору допомоги «Саме тут»; Анастасія Мовчан – здобувачка вищої освіти, адміністратор Центру розвитку «Дитячі мрії»; Олександра Коваленко – здобувачка вищої освіти, волонтерка Капеланського батальйону «Маріуполь»; Олена Решетнікова – здобувачка вищої освіти, волонтерка; Віталій Крупініч – здобувач вищої освіти, волонтер.
12 травня 2023 р. МДПУ імені Богдана Хмельницького спільно з Обласним центром патріотичного виховання молоді Запорізької області ради організували військово-патріотичний захід «Гарт хоробрих». Учасниками заходу було відпрацьовано правила надання домедичної допомоги, мінної та збройної безпеки тощо. Також відбувся міні-турнір зі страйкболу.
01 червня 2023 р. команда ГО «Мелітопольщина», волонтери благодійного фонду «Мрія» та здобувачі МДПУ імені Богдана Хмельницького влаштували свято з нагоди Дня захисту дітей. Насичена ігрова програма, веселі флешмоби, солодкі ласощі та щасливі усмішки – саме таким запам’ятається для малечі з тимчасово окупованих територій перший день літа.
15 червня 2023 р. МДПУ імені Богдана Хмельницького для керівників та вчителів закладів загальної середньої освіти, викладачів закладів професійно-технічної, фахової передвищої і вищої освіти Запорізького регіону провів інтерактивний вебінар «Медіаграмотність суспільства на варті національної безпеки». На заході було обговорено актуальні питання сьогодення: особливості національної безпеки в інформаційному просторі; інфомедійна грамотність українського суспільства; напрями розвитку медіаграмотності в освітньому просторі тощо.
17 липня 2023 р. на базі Відкритого простору допомоги «Саме тут» у місті Запоріжжі відбувся лекторій до Дня проголошення Декларації про державний суверенітет України. Команда МДПУ імені Богдана Хмельницького підготувала цікаву екскурсію в події минулих років, розповіла про історію створення цього важливого документа, що передбачає верховенство, самостійність, повноту й неподільність влади в межах території України та незалежність України в зовнішніх відносинах. Учасники зустрічі наголосили, що Україна – суверенна, незалежна, демократична, правова держава. Так було, є і буде!
01 серпня 2023 р. команда МДПУ імені Богдана Хмельницького взяла участь у відкритому чемпіонаті міста Мелітополя з триатлону в межах проєкту «Турнір поколінь – 2023». Традиція проведення такої ініціативи триває вже понад 20 років, саме в перший день серпня проходить чемпіонат з триатлону в місті Мелітополь. Команда Університету посіла почесне друге місце та здобула спортивні нагороди.
16 серпня 2023 р. МДПУ імені Богдана Хмельницького разом з Радою міжнародного конгресу українського козацтва став організатором Всеукраїнського круглого столу «Завдання козацьких організацій у реалізації державної політики з питань євроатлантичної інтеграції країни, розробки урядових програм, співпраці з комітетами ВРУ, популяризації важливого напряму для укріплення обороноздатності держави у період повномасштабної воєнно-терористичної агресії проти України». До участі були запрошені громадські діячі, ветерани ЗСУ, представники ЗМІ. На круглому столі з доповідями виступили куратор з національно-патріотичного виховання молоді Андрій Проценко та голова Ради молодих вчених МДПУ імені Богдана Хмельницького Олександр Кирієнко.
16 листопада 2023 р. на базі Відкритого простору допомоги «Саме тут» у місті Запоріжжі пройшла зустріч мелітопольського міського голови, голови Асоціації «Нескорених громад» Івана Федорова з представниками мелітопольської громади. Голова студентської ради МДПУ імені Богдана Хмельницького Анастасія Сухомлінова та голова студентської ради факультету інформатики, математики та економіки Назар Розумейко стали ініціаторами дискусії щодо реалізації молодіжної політики в умовах воєнного стану та запропонували ідею реалізації освітньої діяльності здобувачів університету на базі відкритих просторів допомоги в межах проєкту «Гостьовий вчитель».