Міжнародний день боротьби з корупцією (International Anti-Corruption Day) відзначається щорічно 9 грудня за ініціативою Організації Об’єднаних Націй.
У цей день, 9 грудня 2003 року, в мексиканському місті Меріда на політичній конференції високого рівня була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції (прийнята Генеральною асамблеєю ООН 31 жовтня 2003 року). В даний час учасниками Конвенції є 180 держав.
Щороку (починаючи з 1995 року), організація Transparency International складає рейтинг країн світу на визначення Індексу сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI). У рейтингу відображено сприйняття корупції від 100 (немає корупції) до 0 (сильна корупція). Країни у рейтингу впорядковані за показником рівня корупції, який базується на комбінації незалежних опитувань та оцінок рівня корупції. У дослідженнях беруть участь авторитетні міжнародні фінансові та правозахисні експерти, в тому числі зі Світового банку, Freedom House, World Economic Forum, Азійського та Африканського банків розвитку тощо.
Для України це «сумне свято», нагадаємо, що станом на 2020 рік показники України в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI) виросли на 3 бали. Із 33 балами зі 100 можливих ми отримали 117 місце зі 180 країн у списку СРІ. Поруч із нами у рейтингу Єгипет, африканська Есватіні (Свазіленд), Непал, Сьєрра-Леоне та Замбія — всі ці країни так само у CPI-2020 набрали по 33 бали.
Відповідно до розробленої та затвердженої Антикорупційної програми на 2021 рік МДПУ імені Богдана Хмельницького впроваджуються відповідні організаційні та контрольні заходи, які послідовно та системно виконуються.
З метою формування у працівників університету, незалежно від займаної посади, та здобувачів вищої освіти усвідомлення та неприйняття корупції у будь-яких її проявах, підвищення рівня правової свідомості та недопущення будь-яких корупційних проявів в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького створена дієва система протидії корупції: розроблено та затверджено Антикорупційну програму Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького на 2021 рік; складено План заходів запобігання та протидії корупції у Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького на 2021-2022 навчальний рік; створена та працює комісія з оцінки та розгляду корупційних ризиків в сфері діяльності університету; з працівниками та здобувачами вищої освіти систематично проводиться інформаційно – роз’яснювальна робота.
Відповідно до статті 53¹ Закону України «Про запобігання корупції» Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького забезпечує умови для повідомлень про порушення вимог цього Закону, зокрема залишити відповідне повідомлення можна за номером телефону – (097) 797-92-47 або за допомогою кнопки «Повідомити про корупцію» на інформаційній сторінці Антикорупційна діяльність офіційного вебсайту Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького: https://mdpu.org.ua/antikoruptsijna-diyalnist/.
Пам’ятайте! Викривач – це не “стукач” чи “донощик”. Викривач – це свідомий громадянин, який стоїть на варті правових та справедливих державницьких інтересів і є основою системи раннього попередження корупційних правопорушень.
Подолати корупцію можливо тільки завдяки консолідації всього суспільства та налагодження системи протидії.