Участь у Форумі ООН

З 19 по 30 квітня 2021 р. у гібридному режимі відбулася  20 сесія Постійного форуму ООН з питань корінних народів. Форум був започаткований у липні 2000 р. як дорадчий орган Економічної та соціальної ради ООН і є центральною платформою для обговорення комплексу питань захисту прав корінних народів. Цьогорічною темою форуму було визначено тему –   «Мир, справедливість та сильні інституції: роль корінних народів у досягненні Цілі сталого розвитку 16». Україну на Форумі представляла делегація, у складі якої – перша заступниця міністра закордонних справ нашої держави Еміне Джапарова, глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубарова, а також інші представники корінних народів Криму. Караїмську спільноту України представляла директор науково-методичного центру із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я МДПУ імені Богдана Хмельницького Олена Арабаджи . На жаль, пандемія завадила фізичній присутності делегатів, але постійне представництво України в Нью-Йорку зробило все, щоб думка кримських татар, кримчаків та караїмів гідно прозвучало на сесії.

Олена Арабаджи взяла участь у тематичному заході «Загрози сталому розвитку корінних народів в умовах міждержавного конфліктів на прикладі окупованого Росією Криму», який відбувся 26 квітня 2021 р.  Вона поінформувала учасників заходу, що згідно останнього офіційного Перепису населення України у 2001 році, в Україні мешкало 1196 караїмів, у тому числі у Криму – 671 караїм. За минулий період чисельність караїмів зменшилась і на сьогодні – це один із найменш чисельних народів світу. У визначенні національної ідентичності караїмів, яка була прийнята у 2003 році, вказується, що «кримські караїми-тюрки відчувають особливі почуття до Криму, як до історичної батьківщини». Окупація Криму, яка відбулась у 2014 році, порушила вікові родинні зв’язки караїмського етносу, можливість збереження історико-культурної спадщини народу.

 Олена Арабаджи наголосила, що Україна повинна приділяти особливу вагу питанням етнонаціональної єдності. Актуалізується, на її погляд, прийняття Верховною Радою України законопроекту «Про корінні народи», а також – нормативно-правових актів про підтримку з боку держави всебічного розвитку корінних народів України.


Робоча зустріч з представниками ОБСЄ

23 квітня 2021 року відбулась онлайн зустріч директору науково-методичного центру із вивчення нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я МДПУ імені Богдана Хмельницького доцента Олени Арабаджи з представниками спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Berik Mirmanov; Iryna Ishchenko; Razvan Palii. У ході зустрічі Олена Арабаджи ознайомила представників місії з історичною та культурною спадщиною народів Приазов’я, інтеркультурною стратегію розвитку м. Мелітополя та діяльністю науково-методичного центру із вивчення нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я.

Особливу увагу у представників місії ОБСЄ викликали питання збереження культурної спадщини  караїмського етносу, представники якого прибули до Мелітополя у ХІХ ст. Олена Арабаджи розповіла про діяльність центру про внесення традицій національної кухні караїмів до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України та запросила співрозмовників відвідати університет та місто.


Робоча зустріч з представником Державної служби етноплітики та свободи совісті

17 квітня 2021 року у етнографічному караїмському центрі «Кале» відбулася робоча зустріч з представником Державної служби з етнополітики та свободи совісті Вікторією Халанчук (м. Київ). Зустріч була присвячена питанням захисту прав корінних народів України, виконанню стратегії інтеркультурного розвитку м. Мелітополь тощо. У зустрічі прийняли участь Михайло Семикін – заступник міського голови м. Мелітополя, Арабаджи Олена – директор науково-методичного центру із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я МДПУ імені Богдана Хмельницького, Макаров Юрій, Аттар Наталія, Вислогузов Дмито  – члени  ГО “Спілка караїмів України”, Букрєєва Ірина – доцент кафедри соціології МДПУ імені Богдана Хмельницького, Ібрагимова Лейла – директор міського краєзнавчого музею, Ібрагимова Зарема – член ГО «Азат», Бріцин Михайло – секретар міжконфесійної ради м. Мелітополя.

Олена Арабаджи розповіла про діяльність науково-методичного центру із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я МДПУ імені Богдана Хмельницького щодо збереження традицій національної кухні караїмського, болгарського, грецького етносів тощо. Особлива увага у розмові приділялась формальної та неформальної освіти у питаннях збереження нематеріальної культурної спадщини караїмів. Михайло Семикін презентував гості креативний проект міської етноспільноти «Смакує по-мелітопольські».


На базі університету відбувся Регіональний науково-практичний семінар «Гастрономічні тренди нематеріальної культурної спадщини як туристичні ресурси Запорізького краю»

24 березня 2021р. на базі Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького відбувся Регіональний науково-практичний семінар «Гастрономічні тренди нематеріальної культурної спадщини як туристичні ресурси Запорізького краю».

Захід проведено за підтримки департаменту культури, туризму національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації.

Під час зустрічі було зазначено, що стратегічна мета розвитку туризму в Україні полягає у створенні продукту, конкурентоспроможного на світовому ринку, здатного максимально задовольнити туристські потреби населення країни, забезпечити на цій основі комплексний розвиток територій та їх соціально-економічних інтересів за збереження економічної рівноваги та історико-культурної спадщини. Перспективним і одним із найбільш динамічно розвинених сегментів як туристичного, так і ресторанного видів у сучасних умовах можна назвати «гастрономічний туризм». Цей новий вид туризму має більші перспективи розвитку, а організація «гастрономічних турів» сприяє відродженню національних кулінарних традицій.

Важливість гастрономічного туризму полягає у здатності розмежувати ціннісно-смисловий універсум культури окремих народів, і в такому ракурсі він постає як один із засобів активізації крос-культурної комунікації, є проявом міжкультурних контактів і як такий сприяє встановленню багатовекторних комунікаційних зв’язків. Внаслідок різноманітних культурних контактів відбувається обмін ментальними, духовними і матеріальними цінностями, досвідом на міжособистісному, етнічному, державному та загальноцивілізаційному рівнях.

Модераторами заходу були:

– Златова О.Ю. – т.в.о. директора, завідувач КУ «Обласний методичний центр культури і мистецтва» ЗОР;

– Топалова Л.І. – доцент кафедри туризму, економічної географії та краєзнавства Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького з презентацією доповіді «Гастрономічний туризм: європейський та український досвід»;

– Френкель І.В. – директор Українського центру культурних досліджень Міністерства культури та інформаційної політики України з презентацією проєкту «Гастроспадщина України: традиції гостинності та культури приготування страв»;

– Арабаджи О.С. – доцент кафедри туризму, економічної географії та краєзнавства Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького з презентацією доповіді «Традиції кухні Приазов’я»;

– Ковтун Т.С. – завідувач організаційно-методичного відділу комунального закладу «Приморська централізована клубна система» Приморської міської ради Бердянського району з презентацією проєкту «Чарівна лоза Примор’я»;

– Фоміна О.О. – головний спеціаліст управління культури та молоді Мелітопольської міської ради Запорізької області з презентацією щорічного фестивалю Мелітопольщини «ЧерешнЕво»;

– Глебова Н.І. – доцент кафедри соціології Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького з презентацією проєкту «Інтеркультурний фьюжн: модна кухня»

– Марченко О.А. – професор кафедри економіки та готельно-ресторанного бізнесу Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького з презентацією гастро-проєкту «Смакує по-мелітопольськи…»;

– Левада О.М. – доцент кафедри туризму, економічної географії та краєзнавства Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, член Мелітопольського грецького товариства з майстер-класом із виготовлення грецького листового пирога «Шумуш».

Цікаві та змістовні доповіді, гостинна атмосфера та приємне спілкування спонукали учасників заходу до подальшої співпраці та реалізації нових спільних проєктів.

 


22 та 24 вересня 2020 року

Науково-методичний центр

із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів

Мелітопольського державного педагогічного університету

імені Богдана Хмельницького

запрошує

на онлайн воркшоп «Культурна спадщина. Збереження та популяризація в умовах об’єднаних територіальних громад»